mokrygorky

Víte, proč se Afrika jmenuje Afrika?

Taková jednoduchá otázka. Piště jen jestli víte. Děkuji =)

Nejlepší odpověď
marci1

Myslím si, že název Afrika pochází z latinského africa, což se odvozuje od kmene Afri, který v antické době žil poblíž Kartága-dnešním Tunisku. 🙂

Další odpovědi
annas

Názory na původ názvu se liší. I když některé možností uvádějí stejně.

„Afrika: to je oříšek. Na tom, jak vznikl název Afrika, se lidé nemůžou shodnout.
Jedni tvrdí, že tu kdysi žil kmen zvaný Afridi, druzí, že pochází z řeckého slova „afriké”, což v překladu znamená bez chladu, třetí si myslí, že původ je v latinském slovu „aprica” neboli slunečná nebo „africus” – pouštní vítr. A aby toho nebylo málo, existuje i názor, že slovo Afrika pochází z egyptského slova „af-rui-ka”, a to znamená rodiště. “

http://www.ra­diojunior.cz/vy­dej-se-s-nami-za-jmeny-svetadilu--1397308

Afrika na mapě světa

Název kontinentu pochází od starých Římanů, kteří používali pro severní část kontinentu, zhruba odpovídající dnešnímu Tunisku, jméno Africa terra („země Aferů“).

Slovo Afer může být arabského původu („afer“ = prach); může jít také o pojmenování kmene Afridi, který žil v severní Africe okolo Kartága; některé další teorie názvů jsou víceméně sporné :
může být řeckého původu („aphrike“ = bez chladu)
může jít o latinský původ („aprica“ = slunečná)"

http://kontinen­ty.webnode.cz/a­frika/

Jak se na etymologii dívají jazykovědci?

„Proč je Afrika Afrikou?
Poprvé se slovo "Afrika“ coby označení pevninského celku objevilo za již dob antického Řecka.
Řekové, držitelé světového prvenství, jako zdatní mořeplavci vztyčili příslovečný prapor nad Afrikou již v dobách antické civilizace. Jejich lodě dorazily k severnímu pobřeží dnešního Tuniska, kde se do dáli táhla poušť. Řekové se mylně domnívali, že pokrývá veškerý územní celek kontinetu. Nazvali jej „Africa terra“, ve volném překladu „země Aferů“ či „země aferu“.
Slovo „Afer“ může mít svůj původ v arabštině, kde stejný výraz označuje prach.
Na obdobném předpokladu staví i další teorie. Jedna z nich, která je stále předmětem vášnivých diskuzí, tvrdí, že slovo „africa“ pochází z řeckého výrazu Αφρική („aphrike“) [čti Afriké], v překladu „bez chladu“. Autorem této teorie je historik Leo Africanus, který tvrdí, že klíčem ke slovu „aphrike“ je spřažení a" (v řečtině zápor – popření adjektiva; podobně jako například v němčině používáme „un“ – pozn.aut.) k zájmenu „phrike“ (chlad), takže vnikne slovo „nechladný“, čili „teplý“.
Druhá teorie se domnívá, že výraz je z latinského „aprica“ noboli slunečná.

Pokračování teorii původu názvu v odkazu
Závěr
„Nesporné ovšem je, že ke kořenu "afri“, ať už byl jeho původ jakýkoliv, byla později přidána latinská příponu „ca“ (Africa). Stalo se tomu tak, když se jméno severního pobřeží kontinentu rozšířilo na celou tzv. Provincii Africa (název celé římské provincie na africkém území – pozn.aut.). Koncovka „ca“ má v latině význam „země“, obdobně jako v angličtině občas k původnímu názvu nebo jeho kořenu stavíme příponu „land“."

http://klub-afrika.blog.cz/1107/e­tymologie-afrika

JájsemRaibek

Název AFRIKA je pozdějšího původu. Jménem Africa byla roku 146 př. n. l. nazvána řecká provincie vytvořená na území ovládaném dříve Kartágem. Jméno světadílu je odvozeno z názvu berberského kmene „Afrigii“ nebo „Afridi“ na území dnešního Tuniska. Toto pojmenování znamenalo „člověk z druhé strany“.
http://www.in­gema.net/in2001/­clanek.php?id=1112

klumprt

Vím.

mokrygorky

Psal jsem, jestli víte(vlastní slova)
A byla Římská.

cochee

Tímto ale poukazuješ na to, že ti nejde o schéma otázka – odpověď, ale o chat.