hapiky

Víte, od koho pochází tento výrok?

„Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší,“

V neposlední řadě je v knize poukázáno na její údajné pokrytectví: zatímco prý svým pacientům odbornou lékařskou péči nedopřávala, jen jim ulehčovala umírání s poukazem na milost boží (kniha dokumentuje případy, kdy objektivně léčitelní pacienti nebyli odesílání do nemocnic k léčbě, ale byli ponecháni zemřít), sama se léčila na drahých klinikách západního světa.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Matka_Tere­za

Nejlepší odpověď
annas

Není všechno černobílé, objevují se názory, které se liší zřejmě od skutečnosti. Vím, že bojovala proti potratům …

Je pravda, že Ježíš umíral v bolestech, že zemřel jako Vykupitel a Spasitel za spásu lidstva. Ale nemocní lidé nemuseli umírat v bolestech kvůli své víře a trpět jako Ježíš . Všichni lidé přece nehřešili, takže si trest utrpení nezasloužili.

Ježíš nechtěl, aby nemocní trpěli, proto je uzdravoval tělesně, ale i duševně.

Pokud jsem četla o její charitativní činnosti v organizaci, Matka Tereza usoudila, že bolest je formou modlitby. Jako jediné, co člověku pomáhá, je modlitba, nikoliv léky… Tudíž v tomto směru rozhodnutí í Matky Terezy vždy nebylo správné. Přecenila utrpení nemocných.

Utěšovala chudobné, ale jejich chudobě nezabránila. . Postarala se o mnohé, měli jídlo, péči, ale .lidské utrpení bylo podle ní cestou ke spasení..

Názory

https://www.qu­ora.com/Was-Mother-Teresa-good-or-bad

Matka Tereza: Matka nebo misionářka? Dobré nebo špatné? Svatá, nebo ne?

Shrnutí : Papež se rozhodl udělit Matce Terezě nejvyšší vyznamenání katolické církve – svatosti. Bude kanonizována v září tohoto roku. Kritici považují tento akt udělování svátosti na základě „zázraků“ za pověrčivý a chtějí, aby „liberálové“ zpochybňovali stejným způsobem, jakým zpochybňují hinduistické rituály. Záleží na tom, jestli je světcem, nebo ne?

Nejprve je třeba pochopit proces kanonizace, pak uvidíme, jestli byla dobrá (nebo „špatná“).

Třeba jejím zázrakem bylo uzdravení ženy z kmene bengálského, z okresu South Dinajpur, která trpěla břišním nádorem.

Matka Tereza ´= pekelný anděl.

Tereza považovala ""přeměnu" nemocných a chudých za jakousi vyšší prioritu než zajištění jejich skutečných potřeb, protože věřila, že lidské utrpení bylo prospěšné a dokonce „krásné“ .

Následující citát od Terezy říká vše:

„Myslím, že je velmi krásné, aby chudí přijímali svůj podíl, sdíleli ho s Kristovou vášní.“ Myslím, že světu hodně pomáhá utrpení chudých lidí. “

Další odpovědi
led

Mária Terézia postupovala v zmysle učenia svojho rádu.

Aj keď si Máriu Teréziu vážim, v mnohom je podľa môjho názoru spiatočnícka. Osobne s týmto výrokom „je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší,“ nesúhlasím. Krásu vidím v ľudskom šťastí a nie utrpení. Pokiaľ som oboznámená počas rozhovorov s cirkevnými hodnostármi, mnohí berú tento výrok ako polemický. Prirodzene, je chybné vytrhávať výroky z kontextu, pretože tým sa môže ich význam obrátiť protichodne. Táto myšlienka bola aktuálna v časoch, keď kresťanstvo mečom a krížom dobývalo svoje „ovečky“ vo svete. Dnes v časoch teoretickej humanity a reálneho ľudského citu bezstarostný pohľad na utrpenie, nielen vlastné, ale aj tých, ktorí za toto utrpenie nemôžu, pôsobi cudzo.

anonym

Ne.

led

Prepáčte niekoľkostoročnú zámenu mien v odpovedi
ale pri čítaná uvedeného výroku Matky Terezie som mala asociáciu s podobným uvažovaním cisárovnej Márie Terézie a jej dcéry kráľovnej Márie Antoinetty.
ako krásne zomierajú tí vojaci…

hapiky

led: Ale vždyť to byl její řád, který sama založila, takže se nemůže vymlouvat, že ten smysl nebo činy popocházeli od někoho jiného.
Dal jsem tu otázku i s odkazem Jestli byla M.Tereza opravdu svatá a hned mě smazali. Tak jsem to formuloval jinak. Připadá mě to, že kdybych např. kritizoval Stalina za jeho činy, nějaký zažraný komunista by mě asi smazal, neboť ktitika či pravda o někom oblíbeném někomu nevoní. Já tomu říkám že mají v sobě zažrané červy, které jim brání mluvit věcně a pravdivě.
Píšete Maria Terezia, myslíte tím Matku Terezu že ano.

led

Svätorečenie Matky Terezy bolo, ak dobre pamätám v poslednom desaťročí (myslím že je to 8 rokov) takže patrí medzi svätice.
Pre Cirkev spravila veľa, pre chorých tiež spravila veľa ale názorovo patrila ku konzervatívnemu krídlu katalicizmu.