paul1

Víte o tom, že 15. 11. 2022 nás bylo na Zemi 8 miliard?

Deset miliard lidí na Zemi asi nikdy nebude.
Princezna Elizabeth se narodila v roku 1922 ve Skotsku. Tehdy žily na světě cca
2 miliardy lidí. V roce 2022, kdy zemřela, žije na planetě už 8 miliard lidí. Hodně lidí mělo obavy, zda prudký nárůst obyvatel bude Země schopna uživit. Vypadá to ale, že populační křivka se blíží k vrcholu, ten by měl nastat okolo roku 2085, kdy by na Zemi žilo 10,43 miliard lidí. Nejvíce lidí se teď rodí na africkém kontinentu (4 děti na matku). Obnova – hranice obnovy generací je 2,1 dítěte na ženu, úhrnná plodnost na Zemi je teď 2,3 dítěte. V Evropě je průměrný počet na ženu 1,55. Platí, že když chudobnější státy zbohatnou, rodí se méně dětí. Zvýšený počet obyvatel na planetě je daný i tím, že se dožíváme stále vyššího věku.

Zdroj: Denník N z 15.11.2022
Obsah prosím berte jako informativní, neověřený.
https://www.top­ky.sk/

Odpovědi
Drap

Teď už to vím. Je mě to ale v podstatě jedno. Nezabývám se věcmi, které nemohu ovlivnit. Podle tvého popisu lze usuzovat, že s populací se to může brzy hodně změnit. Spousta zemí při současné situaci zřejmě o dost schudne, /například celá EU/, mělo by to tedy znamenat, že porodnost stoupne, když při bohatnutí klesá.

elkon

Nám to může být jedno, z našeho pohledu je to jen statistika.

Ametyst

Deník N běžně zveřejňuje neověřené zprávy. Nic nového. 🙂 Když chci vědět, co se děje ve světě, podívám se na originál zpráv, a ne na “zprávy” z Prahy.

Pepa25

Zprávu na toto téma samozřejmě jsem zaznamenal. Dotazy na demografické projekce se tu objevují pravidelně: pravidelně odpovídám, že nic lepšího než projekce OSN není, ale jsou to pořád jen projekce (modely), jaká bude realita není nikdo.

led

Boli toho plné médiá.

Filip84

Míníš-li „princeznou Elizabeth“ Elizabeth Alexandru Mary Windsor, tak ta se narodila 21. dubna 1926, nikoli „v roce 1922“ a nenarodila se „ve Skotsku“, leč v Mayfair, London, England. Ve Skotsku zemřela, 8. září 2022 (někde musela zemřít, že, pořád lepší ve Skotsku, než v Severním Irsku! 🙂 ), na hradu Balmoral, Aberdeenshire, Scotland.

Ano, že je na světě kolem 8 milliard lidí, poněkud vím, opravdu nepotřebuju, aby mi to napsal propagandistický plátek, nebo sdělila hysterická můra v Goebbelsově skříňce. 🙂

Jinak tvrzení, že „15. listopadu 2022 bylo na Zemi 8 milliard lidí“ je objektivně nepravdivé, poněvadž my nevíme přesně, a asi ani nikdy vědět nebudeme, kolik lidí žije na této planetě. Jednak jsou pořád kmeny, které žijí bez ohně, takže ani nemají nějakou statistiku porodnosti, a na všecko, co páchne člověčinou, střílí šípy, takže ani informace o svém počtu nebudou ochotni „sdílet“, no a potom, žádný systém není dokonalý, většina svět (jih Ameriky, téměř celá Afrika, chudé státy Asie a Oceánie) je „rozvojová“, to znamená, že jsou tam demografické údaje vedeny asi tak, jako u nás ve 20. – 30. letech, většina porodů probíhá doma, do toho si přidej děti „na černo“, mimo systém, například v lidově demokratické Číně v příčině politiky jednoho dítěte, nebo „jenom“ děti rodičů z gangů ve vyloučených lokalitách U. S.

Země je s to uživit klidně 25 milliard lidí, v tom není problém, ovšem ekonomika by musel být postavena na onačejších základech, než je tomu nyní. Za předpokladu, že Evropa, Austrálie, New Zealand, sever Ameriky, Japonsko, jižní Korea a dnes i, minimálně, lidově demokratická Čína, budou žít v „boji“ o čím dál, tím vyšší, nadspotřebu a zbytek světa na to bude dřít, to možné není.

Nevím, k čemu jsou takové predikce dobré, když mají naprosto stejnou hodnotu, jako luštění z křišťálové koule, nebo výklad Tarotu. 🙂

Rocker

Ano,zaznamenal jsem to.
Ale nevím,jestli je to důvod k oslavě.

Porkman

Ano

paul1

Pro: Filip84:

  • u královny – sorry, omyl v datu, i místu narození
  • údaj, kdy dosáhne na světě počet obyvatel 8 miliard pochází z výpočtů OSN, Denník N to jen

    převzal, takže žádná „hysterická můra!“, nebo „propagandistický plátek“. Je dobré se nejdřív

    s něčím seznámit, než začnu něco tvrdit.

  • údaj 10,43 miliard je taktéž prognóza OSN (odhad se zakládá na vyšší porodnosti v Africe
  • jsou ovšem i jiné odhady, např.Wittgenste­inovo centrum (Vídeň), odhad na 9,78 miliardy

    dosáhnutý v r. 2070, potom pokles

  • jistě že prognózy jsou zatíženy chybovostí, i když se při nich používají různé matematické

    modely

paul1

Pro Ametyst: Já myslím, že Denník N je v pohodě a jeho zprávy jsou ověřené a pravdivé. Zatím tedy jsem se nepotkal s nějakými pochybnými zprávami jako u jiných deníků. Ta poznámka patří linku pod ní. Jo a Denník N je z Bratislavy.

led

Paul1. Viete, čo znamená písmeno „N“ v názve? Je to 3 v 1 „Neverte Nám Nič“.
Každý médium je v prvom rade poplatné svojmu majiteľovi. To znamená, ak by ho nejaká informácia ohrozila, jednoducho to nezverejní, alebo zakryje iným rovnako nespoľahlivým „dôkazom“.

paul1

Tady jsou nějaké informace o Denníku N. Prostě jsou chlapci nezávislí (N), co je trnem v oku různým papalášům apod.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Denn%C3%AD­k_N

led

paul1, určite majú radosť z vašej dôvery. Ale, žiaľ, nemôžem s vami súhlasiť. Denník N český i slovenský nečítam, ale študujem a preverujem ich informácie… Ako starší človek, viete, že pokiaľ nemáte Alzheimera, v ľudskej pamäti sa všetko ukladá, to len niektorí „strácajú“ kľúče k tomuto úložisku histórie.