autacek

Víte o kolik procent je vyšší úmrtnost za jeden den/rok v různých zemích světa, před a po koronaviru?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Příklad: v Itálii za loňský rok zemřelo 647 tis. lidí, tj. cca 54 tis. měsíčně. Za březen 2020 zemřelo na koronavirus podle oficiálních statistik v Itálii 12 tis. lidí. Takže asi tak …

EDIT: Ještě doplňuju, že nevíme

  1. kolik lidí z těch 12 tisíc mělo na kahánku a zemřelo by v březnu stejně
  2. kolik lidí naopak zemřelo díky COVIDu, aniž se dostali do jeho statistiky

Z uvedených důvodů bude možné hodnotit dopad na úmrtnost až dodatečně, protože demografické statistiky nejsou dostupné (na rozdíl od statistiky týkající se koronaviru) on-line …

Další odpovědi
CTTON

Sotva o jedno procento, ale i na koronaviru lze najít to dobré.

elkon

Nevím a nezajímá mě to. Pro mě nedůležité věci.

Edison

Důležité je ještě druhé číslo: Jaké by bylo, kdyby se žádná opatření nezavedla. To se dá snadno demonstrovat: Pokud nic neuděláme, 70 – 80% lidí se setká s virem. Z nich cca 25% projde onemocněním bez příznaků. Z ostatních je potřeba asi 10% hospitalizovat a z nich cca 20 – 25% potřebuje velmi intenzivní péči, bez ní umírají. Takže teď v absolutních číslech: ČR – 10 mil lidí. 8 mil potká virus, 6 mil bude marodit. 600 000 potřebuje nemocnici. Kolik že máme lůžek? Kolik máme lůžek s odpovídajícím vybavením? A nezapomeň, že virus není jediný problém se zdravím, který existuje. Mě vychází, že kolem 120 000 lidí umře na covida a je nutno připočítat sruhotné ztráty na životech, pokud nic neuděláme. Připočítej k tomu pakticky zničené zdravonictví, včetně zdravotnického personálu.

Ten výpočet je pohým selským rozumem… Dost pravděpodobně na to existují sofistikovanější výpočty. Včetně těch srovnávacích. A nakonec tyhle statistiky již jistě někdo zpracovává, ale zatím to budou jen matematické modely. Ono totiž sice víme, jak to je teď, když opatření realizujeme, ale jak by to vypadalo, kdybychom opatření nerealizovali lze jen modelovat. Proto je nutné opatření a regulaci opatřeními sledovat a dodržovat. Viz moji odpověď u jiné nedávné otázky zde.

Mc Merkurion

.. nelze srovnávat, díky koroně je méně nehod a úrazů, jelikož je menší provoz a méně se pracuje, takže to sice na první pohled vypadá, že se počet nezvýšil … ale pro porovnání bych doporučil se podívat na počet mrtvých na koronu u nás a v Begii, ty čísla překvapí …

autacek

Nevkládejte prosím do odpovědí to, na co se nikdo neptá. Ptám se na procenta, ne na polemiku, co se má sčítat a odčítat.

Edison

Pokud nehodláš dobře uvážit co a jak do výpočtu zahrnout, vyjde ti blábol. Manipulativní blábol. Ale o to tobě jde, jak jsem již poznal.

Edison

A z čeho chceš ta procenta počítat, když nechceš určit kritéria??? A když jsme u toho… Ještě nemáme po koronaviru, takže se nic počítat nedá!!