Avatar uživatele

víte někdo něco o hradišti Holasiců?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Holasici (Holasicové) byli velký západoslovanský kmen, který se koncem 6. století usadil na území budoucí Moravy, zvláště na Opavsku. Je jediným dosud známým slovanským kmenem na Moravě, který se významně podílel na sjednocení Čechů na konci 1. tisíciletí. O ostatních slovanských kmenech (s výjimkou Hanáků) na území Moravy se nezachovaly žádné podrobnější údaje. Holasici vytvořili v 7. až 9. století kmenový svaz, založený na rozvoji rodových vztahů a kopaničářském zemědělství, spjatém s lovem a rybolovem.

V 10. století byla Ostrava hradištěm Holasiců. Dále na Osoblažsku také tento kmen pobýval a vznklo hradiště.

http://cyklo-osoblazsko.unas.c z/….

Doplňuji:
Protože šlo o oblast Opavska, hledala jsem dál. V této oblasti jsou i další: např,. v okolí Hrabyně.

Město Opava náleží ke starým sídelním územím. Poslední slovanské hradiště v Kylešovicích, jehož obyvatelé náleželi s největší pravděpodobností ke kmeni Holasiců, připomínaném v názvu nedaleké obce Holasovice.

Holasovice jsou historicky velmi významnou obcí, jejíž název je odvozen od slovanského kmene Holasiců, kteří zde měli své sídelní hradiště, a to na plochém návrší uprostřed obce. První zmínky o Holasovicích pocházejí z roku 1155 v Bule papeže Hadriána IV.. Četné archeologické nálezy potvrzují stáří původního hradiště asi 4500 let.
Holasovice jsou nepochybně starší než Opava. Pro datování Holasovic se vychází z Buly papeže Hadriána IV. z 23. dubna 1155. Tato listina uvádí v popisu obvodu vratislavského biskupství „Gradice golensicezke“ a historikové se shodují, že tím jsou označeny dnešní Holasovice. Dříve se soudilo, že Holasovice se svým hradiskem byly centrem kmene Holasiců. To dosavadní archeologické nálezy nepotvrzují, ale historikové připouštějí, že zde Holasici byli a Holasovice pokládají za významnou osadu holasické provincie. Svědčí o tom i odkryté základy zděného kostela z poloviny 12. století v zahradě u Javorníků, pod nimiž se nacházejí starší základy dřevěné. V té době se mluvilo o kraji holasovském. Svůj centrální význam Holasovice ztrácejí poté, když Opava získala v r. 1224 městská práva. Od té doby se kraj označuje jako Opavský.
http://www.obec-holasovice.cz/…

 

Další odpovědi:

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

našla jsem toto
Nejstarší známá písemná zmínka o Holasicích je z roku 1349. Kronika obce, založená v roce 1772 vypovídá o zajímavé a bohaté historii. Dominantou obce od jejích počátků býval svobodný dvůr, možná ještě s charakterem obranné výspy, čemuž odpovídají tzv. lochy, poměrně rozsáhlé, dnes již zavalené podzemní úkryty lidí, vybudované zřejmě v pol. 13. stol., resp. v době tatarských nájezdů na toto území. Sloužily místním obyvatelům za úkryty i za války Švédů, Napoleona a v dochovaných částech i ve zdejších frontových bojích za II. světové války.
Z dějepisné literatury se vesměs dočítáme, že prvopočátky obce Holasice jsou spojeny s již dříve existujícím rajhradským klášterem Benediktinů, založeným dle vůle českého knížete Břetislava I. v roce 1048 na místě starého hradiště a s nímž pak sdílely po staletí společné osudy.

Holasická pečeť (SIGILUM DEDINA HOLASITZ 1674) měla znakem radlici mezi dvěma krojidly.

Snad z té doby, možná něco pozdější, pochází i objekt na holasickém území, jakožto předpolí rajhradského kláštera, vystavěný původně asi jako zemanský dvorec s výsadou poddanských svobod, označovaný pak jako "svobodný dvůr" a též "panský dvůr". S ním je osídlování jeho okolí a tedy i vznik obce spjato asi bezprostředněji, než s klášterem samým. Alespoň v počátcích. Zatím neprokázaně, ze zápisů kronikáře plyne, že svobodný dvůr v Holasicích a 6 domků pro podruhy vznikly někdy v letech 1200 - 1250. To jest za vlády Přemysla Otakara I. (1197-1230) nebo jeho syna, krále Václava I. (1230-1253).

http://www.pocasiholasice.cz/…


Avatar uživatele

Nenapadlo mne, že to bude až tak jednoduché.

Bydlela jsem tak dlouho kousek od Ostravy a nebýt Wiki, tak bych hodně tápala.

Dějiny Ostravy - Wikipedie

10. století: hradiště Holasiců

cs. wikipedia. org/wiki/Dějiny_Ostravy

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

K první části odpovědi odkaz.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.