Pájo

Víte někdo, co to jsou REJDOVAČKY? (znám ten výraz z Krkonoš)

Nejlepší odpověď
Wang

Je to pokrok v oblasti sáněk …jsou to saně řiditelné volantem.

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?q=rej­dova%C4%8Dky&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

Další odpovědi
NiCMOCBOY

Jsou to sáňky.

anonym

Odpověděl ti dobře Wang a dal správný odkaz. Jsou to sáně řízené volantem, ale dneska na nich už nelze jezdit.Takové jsme doma měli.Za mého mládí se na nich jezdilo po silnici.Dříve se silnice nesolily a tak bývaly do hladka uježděné.Také jezdilo méně aut a tak se vytáhly na nějaký kopec na silnici a parádně to na nich jelo.Měly tu výhodu, že měly volant a menší zatáčky se nechaly projíždět.Také měly brzdu, vedle volantu byla páka a lankem se síla přenášela dozadu na brzdící rydlo (nevím jak to lépe napsat), které se zarývalo na silnici do sněhu a tím to vlastně brzdilo.Sanice měly, (tak jako sáňky)kovové pásky, aby to lépe jelo.
Nemohlo se s tím jezdit v hlubším sněhu a ani na pak na posolených silnicích (zabořily se a už to nejelo).

Dalšími takovými saněmi byl takzvaný „vlček“.
Byly to saně na vožení malých dětí (v zimě místo kočárku)ať už dětí ještě ve fusaku a nebo potom sedících.Ale mohly se též používat pouze na uježděných površích (nesolené silnice a nebo dobře uježděné cesty).
http://www.mi­mibazar.cz/fo­to.php?id=4654­7083&tab=6

Pokud si do Google dáte SANĚ VLČEK, vyjede spousta odkazů (i s videem) jak a na co se vlček používal.

Zdroj: http://tn.nova­.cz/zpravy/do­porucujeme/na-semilsku-vzkrisili-tradicni-sanky.html

hanulka11

sáňky ,které se řídily nohama