hanulka11

Víte ,které naše město se pyšní největšími slunečními hodinami?

Jaké je rozpětí a jak je dlouhý ukazatel času ?

Nejlepší odpověď
rynek878

Největší sluneční hodiny
Atelier Albatros Brno projektoval stavbu obřích slunečních hodin umístěných na 663 m2 plochy náměstí T. G. Masaryka v Třešti. „Ručička" těchto rekordních hodin měří 8,21 m. Stavba byla provedena v červenci 2003. Dvakrát ročně probíhá na náměstí změna času na slunečních hodinách. V dlažbě je umístěno 13 číselníků, které lze posouvat podle letního nebo zimního času.

Zdroj: http://www.tres­t.cz/?ID=99&L­ang=cz&kod=Re­kordy

Další odpovědi
annas

V prachaticích najdete tu největší sluneční hodiny v Česku (a údajně i ve střední Evropě). Sochař Zdeněk Šimek je počátkem 70. let neumístil na dům, jak bývá obvyklé, ale přímo na zem. Plastika ze zbuzanského vápence měří úctyhodných sedm metrů, inspiraci čerpal autor v observatořích starověké Indie.

Doplňuji:
Hodiny mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m.

Zdroj: http://cestova­ni.ihned.cz/c1-39216490-mesto-s-nejvetsimi-slunecnimi-hodinami-v-cesku

panenka

Největší sluneční hodiny v České republice mají Prachatice. Nejsou umístěny na zdi, jak tomu obvykle bývá, a nepocházejí ze středověku. Vytvořil je sochař Z. Šimek jako městskou plastiku z mramoru.
Hodiny mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m. V Prachaticích je najdeme nedaleko náměstí při silnici k nádraží.

Zdroj: http://www.jiz­nicechy.org/cz/in­dex.php?path=mes­t/prachat3.htm

anonym

teď budu tipovat.Kroměříž?

annas

Oprava v Prachaticích. Omlouvám se za překlep.

hanulka11

Takže Annas byla rychlejší a má pravdu a panenka má cenu útěchy -díky

annas

Různé informace – Prachatice, Třešť.

hanulka11

tak nevím ale v Třešti není uvedeno, že by měly hodiny ciferník ,možná proto je tomu tak -to mě dost zarazilo-zkusme zapátrat-jestli chcete pomožte mi,díky

hanulka11

Tak skutečně bude mít rynek pravdu viz odkaz

http://www.stav­bavysociny.cz/sou­tezni-realizace-hlasovani/slunecni-hodiny-trest.html