autacek

Víte kolik platí stát České poště ročně za provoz datových schránek?

Je to cena přiměřená, nebo by si měli též na víkend sednout programátoři a vymyslet nějaké lepší řešení?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/vy­vojari-predstavili-system-zdarma-za-ktery-chtel-stat-utratit-400-milionu-chybi-mu-jedina-funkce-40311233

Odpovědi
anonym

lepší řešení programátoři nemusí programovat, existovalo dávno před datovými schránkami … říká se mu email a elektronické podpisy. A rozhodně se u takového řešení nemusí platit za každou odeslanou zprávu ani 6 miliard za provoz během 10 let.

Tady je ale potíž v tom, že když někdo cítí možnost se přisát na státní rozpočet jde si za tím a dokud to nedostane je jak veš v kožichu, a přesně tuto roli sehrála česká pošta a jejich datové schránky, které jsou od samého počátku koncepčně zvráceným řešením.

cochee

To je ale přece jiná situace než ta s tím portálem pro dálniční známky. Portál datových schránek je dávno hotov. Podle dostupných zdrojů, které tu ale nebudu vypisovat, přijde stát jedna datová zpráva na 2,50 Kč resp. po rozpočítání fixních výdajů na 4,20 Kč (to je zřejmě ta cena za roční provoz). A zdá se, že žádné další peníze od státu ČP jako provozovatel nedostává. Tato cena se ovšem jeví jako velmi výhodná, když doručení „rekomanda“ v papírové podobě stojí 44,– Kč (opět údaj z loňska, nedíval jsem se, zda je to podle ceníku ČP aktuální stav). Mimochodem datové schránky existují 10 let, já sám mám DS cca 5 nebo 6 let a za tu dobu jsem si všiml jednoho jediného viditelného updatu, takže asi je to naprogramováno kvalitně.

Zdroj: http://www.pro­fant.eu/2019/da­tove-schranky.html

anonym

datové schránky jsou tak vlastně jen způsob jak české poště přihrát dotaci v době kdy má problémy se udržet v zelených číslech, způsob jak ji vytrvale dofinancovávat skrze hrazení 5 korun za každou pitomou odeslanou zprávu jako by snad ani nešla elektronicky ale na papíře v obálce.

anonym

přesto že to šlo udělat emailem a standardními elektronickými podpisy a autoritami které podpisové klíče přidělují. To však bylo řešení za kterým bohužel zúčastněné subjekty neviděli ten zlatý důl, který by tam mohl být a který objevili až s centralizovaným řešením datových schránek.