Víte kolik je v naší republice vyhaslých sopek a kde přibližně jsou?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Komorní a Železná Hůrka u Chebu jsou
ploché a nízké a jejich kužele tvoří převážně sopečný popel a struska. Jsou to nejmladší sopky u
nás. Vznikly před 400 000 lety v chebském zlomu v západních Čechách a jejich lávové proudy
jsou slabé.
Další mladé sopky jsou u Bruntálu v Jeseníkách, Uhlířský vrch, Velký a Malý
Roudný a Venušina sopka. Jsou také nenápadné a tvoří je vrstvy sopečných tufů.Dominantou Českého ráje jsou dva obnažené sopečné sopouchy-
Trosky. Pozůstatkem sopečné činnosti je i vrch Káčov u Mnichova Hradiště. Jedná se o
vypreparovanou výplň sopouchu, která díky tvrdosti přetrvala věky, zatím co měkčí sopečný
kužel dávno odnesla voda a vítr. Samostatně umístěnou sopkou, opředenou mnoha pověstmi, je
hora Říp.

Zdroj: http://www.gjs­.cz/vedy-o-zemi/Prace/Roc­nikove-prace/MachacV.pdf