Avatar uživatele

Vite kdo to byla-knezna Kaca?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Lamberskou stezkou po stopách kněžny Káči

Černá Káča, jak jí na panství říkali, byla vybrána, aby knížete uvítala chlebem a solí. V té době byla patnáctiletá a podle dochovaného ústního podání, velmi krásná.

Knížeti se pomalu blížila třicítka a věčné harcování, bez zázemí z místa na místo, už ho netěšilo. Ale byl tu zákaz ženitby. Kníže byl i nadále velmi volnomyšlenkářský, Kateřina se mu zalíbila, pozval jí na zámek v Žichovicích. Přidělil jí učitele a „dvorní dámu“, kteří Kateřinu vzdělávali a učili jemným způsobům. Při další cestě do Rakouského Steyeru, už vzal Káču sebou a příbuzným ji představil, jako svoji družku. Jejím rodičům dal do nájmu statek v Daměticích. Během patnácti let spolu měli devět dětí, z nich dvě zemřely jako malé. Žili jako rodina.

Když si císař František Josef I. v dubnu roku 1854 vzal bavorskou princeznu Alžbětu (Sisi), byla v monarchii vyhlášena amnestie. Gustav Jáchym ale váhá, zda má o amnestii požádat. Nedokáže se rozhodnout, jak se pak zachovat. Zda Kateřinu s dětmi „vyplatit“ a uzavřít sňatek s rovnocennou partnerkou a zachovat tak pro svoje nové potomky panství, nebo se oženit s Kateřinou, veřejně se přiznat k dětem a tím panství po své smrti přenechat potomkům uherské větve. Když Kateřina na podzim porodí deváté dítě, Gustav se rozhodne. Domluví si audienci u císaře a do Vídně přiveze i Kateřinu. Dostávají od císařského páru povolení k sňatku a císař uděluje Kateřině titul hraběnky.
Podrobnosti na:

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:zetJPYK lH9IJ:sedesatka.cz/node/4979+K do+byla+kn%C4%9B%C5%BEna+K%C3% A1%C4%8Da&cd=1&hl=cs&ct=clnk&g l=cz

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.