dudu

Víte, kdo je největší škůdce našeho ekosystému?

Jsou to kočky domácí i zaběhnuté. Jedná se o cca 2 miliony jedinců, kteří kromě škůdců doslova vybíjejí plazy, ještěrky a hlavně už tak notně zdevastované ptactvo. Nemělo by být na tuto další pandemii účinně reagováno? Především osvětou, řízenou sterilizací, zákazem krmení bezprizorních jedinců, popřípadě daní při držení nadměrného počtu domácích mazlíčků? Nebylo by lépe finance za jejich krmení věnovat osobám v nouzi nebo na dárky přestárlým v domovech?

Nejlepší odpověď
Drap

Je to úhel pohledu. Nejsem žádný milovník koček, přesto myslím, že určitý počet koček potřebujeme. Kvůli starostlivosti o krajinu a hospodaření v ní, jaké je, se nám přemnožuji i hlodavci a kočky jich dokáží spoustu zlikvidovat. Pokud se podíváme z jiného úhlu, máme přemnožená i prasata a krávy. Co na tom, že jich máme cca 20% než před třiceti léty. Co takhle ulevit planetě a vybít i poslední kusy? Obzvláště když dostatek masa nám dokáže dodat za drahé peníze EU. Pokud vybijeme všechen dobytek, nebude ani hnůj, na poli kromě řepky nic neporoste, a pokud nic neporoste, sníží se počet hlodavců a tím i počet divokých koček. Ptáky se na dlouho neuživí, díky „moudrým“ zásahům je značně omezen všechen hmyz, tím i ptáků přirozeně ubývá.

Další odpovědi
Kepler

Bylo by fajn takové tvrzení podložit nějakým odkazem. Já si myslím, že největším škůdcem našeho ekosystému je globální změna podnebí. Z toho se odvíjejí takové téměř katastrofické jevy, jako je sucho, přemnožení hrabošů, nebo zničení velké části lesů kůrovcem. V neposlední řadě taky člověk sám: voda není zadržována v krajině, ztenčuje se vrstva ornice, na pováženou je i úbytek včel a hmyzu vůbec. I kvůli tomu ubývá ptáků daleko účinněji, než by to dokázaly kočky.

RyuzakiKate

Když to vezmu od počátku… Tak bezesporu člověk.

Kelt

Tak je se třeba dívat na vše,jako potravinový řetězec. Ale když člověk udělá zásahy do přírody a neudělá ochranná opatření, tak by se neměl divit. Stovky let tu tekou řeky a nějaký člověk ji přehradí, vykácí les, vysuší rybník, no a co se stane. Poruší se rovnováha, ekosystém. Příroda má paměť , řeka si i po sto letech pamatuje, kde tekla. Les zadržoval vodu, zelené rostliny vyrábějí kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý. Bylo by zajímavé srovnání složení vzduchu podle obsahu CO2 a kyslíku po tisíci letech od roku 10000 před n.l po současnost.

Hufnágl

Dudu, souhlasím s tebou. Mělo by být uzákoněno, aby se počty potulujících koček snižovaly odstřelem. Jen u nás (malá středisková) se rozmnožily na neúnosnou mez. Někteří, vesměs starší lidé jim z oken hází potravu a kočky mají pré, kálejí kde je to možné, ale nikdo to po nich neuklízí jako u psů. Vždyť i kočky můžou mít vzteklinu jako psi, ale ti musí být povinně očkování a dokonce i čipování, což u koček není. Ale hlavně jsou potulující kočky predátory pro ptáky.

Rokio

Podle mě to jsou klíšťata a různé invazivní rostliny.

Mc Merkurion

… to nevim, ale největši škůdce mého prostoru jsou mouchy, komáři a podobná verbež, někdy mám dokonce pocit, že snad bůh existuje, protože přeci nejni možný, aby příroda stvořila něco tak otravnýho …

dudu

Asi bych měl text upravit v tom smyslu, že hned po člověku… Při svém tvrzení se pak odkazuji na osobní poznatek o chování kočiček ve dvoře a okolí na chalupě. Téměř při každé návštěvě tam nalézáme např. zbytky peří a křídel různých ptáků, za sezonu nejméně 15-ti jedinců. Nevyčítám jim, že jsou nemilosrdní lovci, ale vadí mi, když sousedka si drží hned tři. Momentálně třeba u nás vyvádí mladé tři páry jiřiček a ti kočičáci jsou zde permanentně na čekané.

Mc Merkurion

… pořiď si psa, ten se všema zacvičí a kočkám jasně vysvětlí, kde je jeho teritorium a jejich místo …
… za přemnožení koček může člověk >>> teda spíše někteří neschopní chovatelé …