tom004

Víte kdo byl prvním autorem barevné fotografie v Čechách?

Nejlepší odpověď
annas

Barevná fotografie se u nás objevila mnohem dříve,než uvádí Hanulka.Jejím tvůrcem byl:

Karel Šmirous (3. 12. 1890 Český Krumlov – 8. 2. 1981 Praha) byl český vědec a průkopník barevné fotografie, jako jediný český fotograf se plně soustředil na barevnou fotografii na autochromu.

Jeho dlouholetý výzkum přenosu barevné fotografie na papír byl korunován úspěchem ve formě vynálezu procesu hydrotypie, kterou patentoval roku 1921.

Za tento vynález a fotografie zhotovené touto technikou dostal roku 1937 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Celkově je Karel Šmirous autorem tří československých patentů v oblasti barevné fotografie.

Publikoval barevné fotografie v několika knihách. Připravil také například reprezentativní publikaci „Československo“ pro výstavy v Bruselu 1958.

V dějinách barevné fotografie u nás má zcela mimořádné místo.

Podívejte se do odkazů,dovíte se další informace.

http://www.sche­ufler.cz/cs-CZ/fotohistori­e/fotografove,%C5%A0,sm­irous-karel,207.html

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_%C5%A0mirous

Další odpovědi
hanulka11

Jan Ságl (* 1942 v Humpolci) patří k průkopníkům barevné fotografie v Čechách. Zabývá se jí od roku 1979 a už tehdy prokazoval legitimitu tohoto média navzdory většinovému přesvědčení o jedinečných výtvarných možnostech černobílého snímku. Veřejnost zná nejblíže jeho krajinářskou tvorbu: krajinu s pamětí, zkoušenou a využívanou lidmi, s obdělanými poli i zbytky zaniklých civilizací, kulturními památkami i změnami. Vedle krajiny vyhledává Ságl nenápadná zákoutí kulturních metropolí, zejména Paříže.......

Zdroj: http://www.tor­st.cz/czech/in­dex.php