Vite kde lazi hrad Bran a kdo tam byval?

Nejlepší odpověď
annas

Hrad Bran je středověká pevnost v horské soutěsce na pomezí Valašska a Transylvánie. Nachází v městečku Bran, asi 25 km jihozápadně od historického města Brašov v Rumunsku . Hrad se nalézá se na vysokém hradním masivu a je obklopený hustým lesem.

Hrad Bran byl vybudován na základě rozhodnutí, které učinil roku 1377 uherský král Ludvík I. z Anjou. Hrad se měl stát součástí obrany proti osmanské expanzi a současně vybírat celní poplatky na důležité obchodní cestě vedoucí údolím. Po útocích Osmanské říše na tuto oblast na počátku 15. století získal Hrad Bran na čas i Valašský vládce a válečník Vlad Tepeš (známý jako Dracula) . Od té doby je Hrad Bran někdy označován také jako Drakulův hrad. Vlastníci hradu se měnili a na počátku 20. století jej vlastnila Lesní správa města Brašov.

Královský hrad
Dne 1. prosince 1920 věnovali občané města Brašov hrad rumunské královské rodině. Královská rodina držela hrad dvacet sedm let. Po svržení královské rodiny komunistický režim hrad znárodnil a v roce 1957 z něj udělal muzeum. V roce 2005 v rámci restitučního řízení byl Hrad Bran navrácen potomkům královské rodiny. Objekt je zrekonstruován a v současnosti je přístupný veřejnosti.

Zdroj: http://cs.tixik­.com/hrad-bran-2353344.htm

Další odpovědi
hanulka11

Kdesi hluboko v transylvánských lesích poblikává malé světýlko. Je to svíčka – jediná na tajemném hradě. Osvětluje místnost hraběte Drákuly. Na stěnách visí pavučiny, okny hučí meluzína. A z podzemí se linou steny nebohých obětí… Podobně to podle spisovatele Brama Stokera kdysi vypadalo na rumunském hradu Bran, který je dnes nejčastěji spojovaný s krvežíznivým upírem, hrabětem Drákulou. Jaká je současnost? Úplně jiná!

Kdo byl kdo?

Autor:

Bram Stoker

Bram Stoker (1847–1912) byl irský spisovatel, který zplodil fenomenálního netvora – hraběte Drákulu. Stoker se narodil v Dublinu a údajně ho do jeho osmi let držela závažná nemoc na lůžku – nemohl chodit ani stát. Tahle traumatizující záležitost bezesporu může za to, že se ze Stokera stal jeden z nejznámějších hororových spisovatelů všech dob. Když se uzdravil, začal studovat historii, literaturu a fyziku a později se stal novinářem. Nejslavnější knihu – román Drákula – vydal v roce 1897.

Postava:

Hrabě Drákula

Hrabě Drákula je fiktivní postavou ze stejnojmenného románu Brama Stokera. Ten se inspiroval skutečnou osobou valašského šlechtice Vlada II. Tepeše – despotického vládce, který zabil dvacet tisíc lidí. Poddané mučil a nepřátele narážel na kůl. Tak vznikla i jeho přezdívka Vlad-Narážeč. Druhou přezdívku – Drákula – si vydobyl už jeho otec Vlad I., který razil mince s obrázkem draka. Proto mu lidé říkali Drac (drak). V rumunštině navíc Drac znamená i ďábel.

Kde Bran leží?
Krásně opravený hrad Bran leží v srdci Karpat, v Transylvánii, kterou dnes houfně navštěvují turisté. Mystika místa je jen jedním z důvodů – tím hlavním jsou spíše hory. Zůstaňme ale na Branu. Právě tady měl Drákula žít, jenže… Vlad II. Tepeš ve skutečnosti většinou pobýval na hradě Poienari. Z toho se však do dnešních dob zachovaly jen ruiny, a ty se špatně ukazují turistům. Proto rumunský turistický ruch umístil pověst o Drákulovi právě do hradu Bran.

Zdroj: http://www.ka­fe.cz/zensky-svet/cestovani/hrad-bran-za-drakulou-do-transylvanie-664.aspx