led

Víte, kde a kdy byl udělen patent za vynález kola?

Kolo je jedním z nejstarších a nejzákladnějších vynálezů lidstva…
Doplňuji:
nie kolo ako bicykel, ale kolo ako koleso. Viď text …najstarších…

Nejlepší odpověď
1popelka1

Tak potom asi Sumerové – Mezopotámie? Někde jsem se dočetla 5tis, jinde 3tis. přnl.

První byla kola ve funkci hrnčířských kruhů – princip kola otáčejícího se na hřídeli.
Jako první vznikla plná dřevěná kola z jednoho kusu, později paprsková už kruhová (skoro) …

Další odpovědi
annas

Vynálezce jízdního kola – baron Karl Drais ze Saerbrunnu. Patentoval svůj vynález 12. 1. 1817.

I jízdní kolo bylo někdy první. Špatně jsem pochopila otázku.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:NXSE­Zy0anzQJ:www.ster­ba-kola.cz/item/otec-velocipedu+vyn%C3%A1­lez+kola&cd=5&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

quentos

mám za to, že tehdy se ještě nepatentovalo…?

elektrikář

Kolo používali už staří Římané Pro pohyb svých armád. Začali také stavět silnice. Pokud vím tak v té době se patentové úřady ještě neůřadovali.

led

Vynálezcem kola je John Michael Keogh z Hawthornu v Austrálii. Austrálsky pantentový úřad mu v roce 2001 vydal patent s číslem 2001100012 a to na „kruhovéé zařízení usnadňující pohyb“.
http://www.spa­ce.tami.pl/phpbb3/v­iewtopic.php?f=6&t=1­253
kópie patentové listiny:
http://pericles­.ipaustralia.gov­.au/aub/pdf/nps/20­02/0808/2001100012A4/200­1100012.pdf

1popelka1

Led, mě se to moc nezdá… patent sice na něj asi má, podle zdroje, ale na něco co už bylo vynalezeno před xx lety – je sice fakt, že tehdy se žádné patenty neřešily 🙂

Nevím no, otázka je zdá hrozně nejednoznačná…Pa­tent na jaké kolo konkrétně? Na auto, jízdní…
Možná kdyby otázka zněla, kdo získal patent na „kruhové zařízení usnaďnující pohyb“, tak to už je jiná 🙂.

Ale každopádně děkuji za otázku, pořádně jsem si zavařila mozkové závity 🙂

led

V Austrálii v tej dobe robili tzv. zrýchlené udelovanie patentov.
Z recesie ten návrh bol podaný ako ukážka zlej práce patentového úradu. V Európe, USA aj Japonsku by to neprešlo, tam je to ošetrené. „Nikto si nemôže uplatňovať nárok na objav alebo patent za niečo, čo už platí nejakú dobu“ Preto pre ostatný svet mimo konkrétneho patentového úradu (Austrálie) je patent neplatný.

1popelka1

Tak teď už to do sebe zapadá ;)
Díky za vysvětlení.

led

zajtra dám správnu odpoveď

1popelka1

Nás ve škole učili, že kolo vynalezli Sumerové, ale to asi vědět nechcete,že? Chcete vědět patent, tak to bude něco z novější doby…

led

súhlasím