Avatar uživatele
led

Víte, kde a kdy byl udělen patent za vynález kola?

Kolo je jedním z nejstarších a nejzákladnějších vynálezů lidstva…
Doplňuji:
nie kolo ako bicykel, ale kolo ako koleso. Viď text …najstarších…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, annas, anonym, anonym, 1popelka1 před 4964 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
1popelka1

Tak potom asi Sumerové – Mezopotámie? Někde jsem se dočetla 5tis, jinde 3tis. přnl.

První byla kola ve funkci hrnčířských kruhů – princip kola otáčejícího se na hřídeli.
Jako první vznikla plná dřevěná kola z jednoho kusu, později paprsková už kruhová (skoro) …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Vynálezce jízdního kola – baron Karl Drais ze Saerbrunnu. Patentoval svůj vynález 12. 1. 1817.

I jízdní kolo bylo někdy první. Špatně jsem pochopila otázku.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:NXSE­Zy0anzQJ:www.ster­ba-kola.cz/item/otec-velocipedu+vyn%C3%A1­lez+kola&cd=5&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

mám za to, že tehdy se ještě nepatentovalo…?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elektrikář

Kolo používali už staří Římané Pro pohyb svých armád. Začali také stavět silnice. Pokud vím tak v té době se patentové úřady ještě neůřadovali.

před 4953 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Vynálezcem kola je John Michael Keogh z Hawthornu v Austrálii. Austrálsky pantentový úřad mu v roce 2001 vydal patent s číslem 2001100012 a to na „kruhovéé zařízení usnadňující pohyb“.
http://www.spa­ce.tami.pl/phpbb3/v­iewtopic.php?f=6&t=1­253
kópie patentové listiny:
http://pericles­.ipaustralia.gov­.au/aub/pdf/nps/20­02/0808/2001100012A4/200­1100012.pdf

před 4964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Led, mě se to moc nezdá… patent sice na něj asi má, podle zdroje, ale na něco co už bylo vynalezeno před xx lety – je sice fakt, že tehdy se žádné patenty neřešily 🙂

Nevím no, otázka je zdá hrozně nejednoznačná…Pa­tent na jaké kolo konkrétně? Na auto, jízdní…
Možná kdyby otázka zněla, kdo získal patent na „kruhové zařízení usnaďnující pohyb“, tak to už je jiná 🙂.

Ale každopádně děkuji za otázku, pořádně jsem si zavařila mozkové závity 🙂

před 4963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

V Austrálii v tej dobe robili tzv. zrýchlené udelovanie patentov.
Z recesie ten návrh bol podaný ako ukážka zlej práce patentového úradu. V Európe, USA aj Japonsku by to neprešlo, tam je to ošetrené. „Nikto si nemôže uplatňovať nárok na objav alebo patent za niečo, čo už platí nejakú dobu“ Preto pre ostatný svet mimo konkrétneho patentového úradu (Austrálie) je patent neplatný.

před 4963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Tak teď už to do sebe zapadá ;)
Díky za vysvětlení.

před 4963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

zajtra dám správnu odpoveď

před 4964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Nás ve škole učili, že kolo vynalezli Sumerové, ale to asi vědět nechcete,že? Chcete vědět patent, tak to bude něco z novější doby…

před 4964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

súhlasím

před 4964 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek