hapiky

Víte k čemu slouží ta tlustější část kabelu poblíž konektoru např. u síťového napájecího zdroje?

Nejlepší odpověď
Edison

V tom je průchozí feritový váleček. Svými vlastnostmi zvětšuje indukčnost průchozích vodičů a to v protifázi. V důsledku z toho plyne, že proudy jsoucí proti sobě, to jsou ty efektivní, to netlumí, a proudy jdoucí spolu, ty jsou tvořeny rušením, to tlumí.

Čili je to pasivní odrušovací člen. Měl by správně být na obou koncích kabelu.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… koukni na video: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZmvwDKOBu7U … zde v tomto čase to vysvětluje …

Edison

U napájecích zdrojů stačí jen na konci. U signálových kabelů by měl takový člen být na obou koncích. Pokud ne, je třeba aby kabel byl zapojován tímto feritem např. na vstupní straně zesilovačů, detektorů, dekodérů… prostě co nejbíže vstupu do zařízení.