iceT

Víte jaký význam má slovo erfolk?Odkud pochází?

Doplňuji:
Šlo by slovo erfolk použít jako upozornění?Dočetla jsem jednu povídku a tam se psalo „zřejmě dostal od nějaké dobré duše erfolk a tak mohl rovnou .....“

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem,že se slovo užívalo u četnictva za 1. republiky.

Cituji: „…četnictvo je hodnoceno podle dosažených úspěchů neboli „erfolků“ a že není možno, aby se četník vrátil ze služby s prázdnou. Když ne se zprávou o zatčení pro zločin, tak alespoň s oznámením nějakého přestupku."
Slovo je z němčiny. Možná se užívá i v jiném významu.

Zdroj: http://www.his­torickykaleidos­kop.cz/2-2007/cetnicke-trampoty.html

Další odpovědi
vagra

Kerberus má pravdu, jde skutečně o slovo z němčiny ve významu „úspěch, efekt, výsledek, úspěšnost“

Kerberus

Domnívám se,že ano. Dalo by se využít synonymum k německému významu.Jenže věta není celá,takže nevím,co by se hodilo. Hlášku,zprávu,in­formaci … V literatuře vše dovoleno…