annas

Víte, jaký den si ve vztahu k jazyku dne 21. února připomínáme?Je čeština sexistická?

Možná tak uvažoval i velký český génius.
Vždyť přece v reálném životě muži ženám galantně drží dveře a dávají jim přednost, zatímco český pravopis je k ženám hulvátský a neomalený. Ten jim přednost rozhodně nedává. Není tomu tak ve všech jazycích.
Příklady v češtině.

  1. Zdeněk a Eva společně vystupovali. Muž má přednost před ženou.
  2. Ženy a šatní moli byli vždy nepřáteli – moli, stejně jako pavouci, červi, hadi mají přednost před ženami.
  3. Ženy pracovaly x lidé pracovali – jsou ženy lidé?

atd.
Co takhle člověk, člověkyně, človíče jako lev, lvice, lvíče?

Jsou u nás opravdu ženy rovnoprávné, dusí je jen čeština? Zrušili byste některá pravdila českého jazyka?

I přes všechna pravopisná úskalí českého jazyka se mně líbí slova Karla Čapka:
" A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit…

Vážíme si češtiny?

Nejlepší odpověď
Andělé

Přiznám se,že jsem nevěděla,koukla na net a dnes tedy patří Dni mateřskému jazyku.
Čeština je nejtěžší jazyk na světě,dá zabrat než se jí naučíme,ale zároven,který jazyk je tak rozmanitý jako je naše mateřština? Sice skoro neintonujeme,(nap­ř.v angličtině se skoro zpívá),za to je krásný svou pestrostí,zdrob­nělinami a vším ostatním…a sexi rozhodně je!:-)
Ale bohužel si jí jako národ moc nevážíme,když přejímáme stále více cizích slov,tj.dost smutné.

Doplňuji:
Taková chyba-sexy a ne sexi:-D

Další odpovědi
anonym

Mezinárodní den mateřského jazyka.
Doplňuji:
Copak čeština, ta nemá přímý ekonomický dopad.
Ale to, že ženy chodí do důchodu dříve a v ČR dostává 93% matek po rozvodu děti do péče (oproti EU – 54%/46%), to je diskriminace se setsakramenstsky citelnými důsledky, u dětí i na zbytek dospívání
a závažnou absencí mužského vzoru pro další život.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/21­._%C3%BAnor

Damiana

Nám ženám nic moc nezbývá. Ona Čeština je také rodu ženského a „baby“ jdou obvykle po sobě dosti tvrdě.
Ale stejně mě víc než přednost ve větě nebo ženská podoba jména osobně zajímá, zda dostanu přednost ve dveřích a můj člověk se ke mně spíš, než jako k neosobní člověkyni, chová jako k pravé dámě.

Drap

Všichni by jsme to měli slavit a asi ne jen 21,2, ale celý rok. Nejlepší vyjádření poměru k mateřskému jazyku by asi bylo, kdyby jsme do naší řeči necpali všechny ty převzaté slova z angličtiny. Máme dostatečně velkou slovné zásoubu, aby jsme se toho mohli vyvarovat. A krásné by také třeba bylo, kdyby v rozhlase a televizi alespoň toho 21,2 mluvili spisovně,
Myslím, ře neni třeba měnit pravidla českého jazyka. Stejně tak se domnívám, že moudré ženy si nemyslí, že by je čeština diskrimínovala. A moudrých žen je většina,

led

Môžem vás potešiť, nielen čeština má tieto problémy. Ale bude to asi tým, že spisovnú češtinu (aj slovenčinu) uzákoňovali muži, Ženy v tej osvieteneckej dobe mali jediné právo – byť očarujúcim príveskom muža a starať sa o jeho pohodlie.
Teraz kriticky:
Ak pozriem na príspevky na tejto stránke, divím sa používanej málospisovnej češtine. Je to škoda, lebo čeština má bohatú slovnú zásobu a je škoda ju nevyužívať. A nepoužívať spisovný jazyk a miesto neho používať akési divné výrazy (gramaticky i významovo chybné) by sa malo kvalifikovať ako trestný čin vraždy spisovnej reči.
PS.
Ad Dr.Axl,
ale zabudol si vo svojom „spravodlivom rozhorčení“ na ďalšiu dôležitú vec:
ženy majú v priemere nižšie platy ako muži v rovnakom zaradení. A z tých svojich nižších príjmov musia uživiť, ošatiť a vychovať prisúdené deti.
Skorší odchod do penzie – zrušme ho, súhlasím, ale potom aj muži musia po príchode z práce variť večeru, učiť sa s deťmi, robiť domáce práce a tak ďalej pekne pol na pol. Koľko mužov si s manželkou delí domáce práce pekne na polovicu? Diskriminujem mužov? Nie, len chcem rovnosť medzi mužom a ženou na pracovisku i doma.

briketka10

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/li­teratura/_zpra­va/den-materstiny-je-oslavou-i-rekapitulaci-vyvoje-jazyka--1021298

jsem žena a nejsem na tom tak špatně..

geoorg

Zajímalo by mě, co si o tom myslí paní doktorka Julie z http://www.fe­ministky.com/ 😁

lukas.zmizik

Žeby muži v českém jazyce kolonizovali ženský prostor a proto říkáme „herci“ a míníme tím herce i herečky, nebo diváci jsou i divačky a poslanci zároveň poslankyně?
Neříkáme, že u nás žijí Češi a Češky, Němci a Němky, protože v popředí je kategorizace osob z hlediska etnicity, nikoli z hlediska rodu.

A co třeba:
Její Veličenstvo královna anglická a císařovna indická a řidič Pepa Žandourek vypadli z vozu. ?

Ale například žena má v češtine rozvinutou celou garnituru rodových koncovek – chlapec přišel, dívka přišla.. Pavel Eisner to v knize Chrám i tvrz vyjádřil tak, že čeština je přímo erotizována soustavou rodových koncovek, mužských a ženských.
To vše v angličtině není, a má-li angličtina splnit požadavek „nepovyšování mužského rodu nad ženský“, stačí v textu střídat zájmena he/she

Čeština dodržuje i v množném čísle rozdíl mezi maskulíny a femininy: poslanci/poslan­kyně, cyklisté/cyklistky. Takže psaní nebo mluvení s důsledným paralelismem gramatických rodů by bylo neekonomické a asi by nás dost zatěžovalo. Zvláště když si představíme, že různé rodové podoby má také většina přídavných jmen i některá zájmena a číslovky: mnozí čeští učitelé / mnohé české učitelky.

Pro označení lidských bytostí tu máme např. slovo člověk, které je rodu mužského, ale i osoba, rodu ženského. Chceme-li někoho vyzvednout, řekneme o něm, že je to osobnost (pochybuji, že se muži cítí ukryti za ženským rodem), nebo dokonce "významná postava dějin, moudrá bytost, kapacita, celebrita, hvězda, excelence, výsost.

zdroj – výpisky z knihy „o češtine“

fablen

prima informace – na svůj svátek začínám slavit i Mezinárodní den mateřského jazyka. Bude se to dobře pamatovat.

anonym

ad led, pouhá citace suchých faktů a statistiky. Nevím jak to chodí u vás, ale v českých domácnostech už chodí i muži na rodičovskou dovolenou, je mnoho případů, kdy žena – manažerka vydělává a muž se stará o děti i domácnost.
A poslední stadia emancipace žen a vývoje společnosti už běžně promítá dělby prací doma, dnes už muži dělají téměř vše kromě porodu a kojení a naopak ženy přebírají iniciativy v seznamování i jinde.
Když byly holky malé, tak jsem pral a žehlil plínky, aby choť mohla jít večer na aerobik a později do školky jsem je téměř pravidelně také vyzvedával sám.

led

Všetká česť tebe i podobným mužom pomáhajúcim v rodinách.
Ano, vytypovať si pár príkladov a zovšeobecniť ich, presne ako politik. Ale realita je iná než klamné čísla štatistiky -v oboch republikách. A to máme ženu premiérku vlády.
Pokiaľ by si len citoval suché čísla bez diskriminačného dodatku, nerýpala by som.

anonym

Zajímá-li tě skutečně realita, tak se mrkni do názorného odkazu:
http://www.no­vinky.cz/zena/vzta­hy-a-sex/259714-radim-uzel-kazde-poteseni-neco-stoji-i-to-sexualni.html
A jinak jsem nic nevybíral, ale prostě poukázal na nejkřiklavější příklady ze života. Naprosto drtivá převaha rozvedených mužů, které znám, byli nehorázně okradeni o vše, vč. užívacího práva na bydlení i o děti, musejí začínat od nuly a přitom se nechat vydírat často i fiktivními pohledávkami o výživné, u něhož jsou jakékoliv přeplatky nevratné. Tento paradox není obsažen v žádném jiném druhu práva.

anonym

ad Andělé, musím se annas zastat, sexismus (ve smyslu diskriminace), je jiný výraz než sexy – pohlavní přitažlivost.
Zkus nahlédnout do odkazu, třeba si rozšíříš obzory:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=sexiz­mus&typ_hleda­ni=prefix
ad Drap – myšlenkově ušlechtilé, ale na téma mateřského jazyka není 5 hrubek zrovna důstojné právě toho jazyka, na nějž tak apeluješ.

anonym

Andělé, sorry, pokud jsi tím měla na mysli vlastní chybu, původně to vypadalo jako narážka na formulaci v otázce.

Andělé

ad Dr.Axl,děkuji za upozornění,jsem se musela sobě zasmát,jak jsem tomu dala svou nevědomostí slova sexismus korunu:-D
Je to pro mne nové slovo,už tedy konečně chápu význam. Myslela jsem,že Annas myslí,že je čeština sexy a proto jsem se opravila. Sexy jsem myslela,že se s ní dá dělat cokoliv,jak je pestrá.
Že jde o význam diskriminace podle pohlaví už vím díky Vám. No to se mi zase povedla perlička.
Jsem ráda,že jste mě upozornil,děkuji.:-)

Andělé

ad Dr.Axl,je dodám,že jsem myslela opravu své chyby..

anonym

Andělé, tak to ti odhalím ještě další tajemství, že sexování se vztahuje k drůbeži a ne k sexu -viz:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=sexov%E1n%ED

Andělé

Dr.Axl,já nepsala o sexování,jen o sexu.
No ale o tomto slově,které se vztahuje k drůbeži slyším také poprvé a dost mě to překvapilo..
No,tak jsem o něco moudřejší,děkuji.:-)
Je ještě další slovo s významem sex?