Avatar uživatele
annas

Víte, jaký den si ve vztahu k jazyku dne 21. února připomínáme?Je čeština sexistická?

Možná tak uvažoval i velký český génius.
Vždyť přece v reálném životě muži ženám galantně drží dveře a dávají jim přednost, zatímco český pravopis je k ženám hulvátský a neomalený. Ten jim přednost rozhodně nedává. Není tomu tak ve všech jazycích.
Příklady v češtině.

  1. Zdeněk a Eva společně vystupovali. Muž má přednost před ženou.
  2. Ženy a šatní moli byli vždy nepřáteli – moli, stejně jako pavouci, červi, hadi mají přednost před ženami.
  3. Ženy pracovaly x lidé pracovali – jsou ženy lidé?

atd.
Co takhle člověk, člověkyně, človíče jako lev, lvice, lvíče?

Jsou u nás opravdu ženy rovnoprávné, dusí je jen čeština? Zrušili byste některá pravdila českého jazyka?

I přes všechna pravopisná úskalí českého jazyka se mně líbí slova Karla Čapka:
" A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit…

Vážíme si češtiny?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? led, vagra, aramah, Andělé, fablen, Drap, lukas.zmizik, fcoop, Pájo, Damiana, briketka10, Illines před 4441 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Andělé

Přiznám se,že jsem nevěděla,koukla na net a dnes tedy patří Dni mateřskému jazyku.
Čeština je nejtěžší jazyk na světě,dá zabrat než se jí naučíme,ale zároven,který jazyk je tak rozmanitý jako je naše mateřština? Sice skoro neintonujeme,(nap­ř.v angličtině se skoro zpívá),za to je krásný svou pestrostí,zdrob­nělinami a vším ostatním…a sexi rozhodně je!:-)
Ale bohužel si jí jako národ moc nevážíme,když přejímáme stále více cizích slov,tj.dost smutné.

Doplňuji:
Taková chyba-sexy a ne sexi:-D

Upravil/a: Andělé

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Mezinárodní den mateřského jazyka.
Doplňuji:
Copak čeština, ta nemá přímý ekonomický dopad.
Ale to, že ženy chodí do důchodu dříve a v ČR dostává 93% matek po rozvodu děti do péče (oproti EU – 54%/46%), to je diskriminace se setsakramenstsky citelnými důsledky, u dětí i na zbytek dospívání
a závažnou absencí mužského vzoru pro další život.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/21­._%C3%BAnor

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Damiana

Nám ženám nic moc nezbývá. Ona Čeština je také rodu ženského a „baby“ jdou obvykle po sobě dosti tvrdě.
Ale stejně mě víc než přednost ve větě nebo ženská podoba jména osobně zajímá, zda dostanu přednost ve dveřích a můj člověk se ke mně spíš, než jako k neosobní člověkyni, chová jako k pravé dámě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Všichni by jsme to měli slavit a asi ne jen 21,2, ale celý rok. Nejlepší vyjádření poměru k mateřskému jazyku by asi bylo, kdyby jsme do naší řeči necpali všechny ty převzaté slova z angličtiny. Máme dostatečně velkou slovné zásoubu, aby jsme se toho mohli vyvarovat. A krásné by také třeba bylo, kdyby v rozhlase a televizi alespoň toho 21,2 mluvili spisovně,
Myslím, ře neni třeba měnit pravidla českého jazyka. Stejně tak se domnívám, že moudré ženy si nemyslí, že by je čeština diskrimínovala. A moudrých žen je většina,

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Môžem vás potešiť, nielen čeština má tieto problémy. Ale bude to asi tým, že spisovnú češtinu (aj slovenčinu) uzákoňovali muži, Ženy v tej osvieteneckej dobe mali jediné právo – byť očarujúcim príveskom muža a starať sa o jeho pohodlie.
Teraz kriticky:
Ak pozriem na príspevky na tejto stránke, divím sa používanej málospisovnej češtine. Je to škoda, lebo čeština má bohatú slovnú zásobu a je škoda ju nevyužívať. A nepoužívať spisovný jazyk a miesto neho používať akési divné výrazy (gramaticky i významovo chybné) by sa malo kvalifikovať ako trestný čin vraždy spisovnej reči.
PS.
Ad Dr.Axl,
ale zabudol si vo svojom „spravodlivom rozhorčení“ na ďalšiu dôležitú vec:
ženy majú v priemere nižšie platy ako muži v rovnakom zaradení. A z tých svojich nižších príjmov musia uživiť, ošatiť a vychovať prisúdené deti.
Skorší odchod do penzie – zrušme ho, súhlasím, ale potom aj muži musia po príchode z práce variť večeru, učiť sa s deťmi, robiť domáce práce a tak ďalej pekne pol na pol. Koľko mužov si s manželkou delí domáce práce pekne na polovicu? Diskriminujem mužov? Nie, len chcem rovnosť medzi mužom a ženou na pracovisku i doma.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/li­teratura/_zpra­va/den-materstiny-je-oslavou-i-rekapitulaci-vyvoje-jazyka--1021298

jsem žena a nejsem na tom tak špatně..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
geoorg

Zajímalo by mě, co si o tom myslí paní doktorka Julie z http://www.fe­ministky.com/ 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lukas.zmizik

Žeby muži v českém jazyce kolonizovali ženský prostor a proto říkáme „herci“ a míníme tím herce i herečky, nebo diváci jsou i divačky a poslanci zároveň poslankyně?
Neříkáme, že u nás žijí Češi a Češky, Němci a Němky, protože v popředí je kategorizace osob z hlediska etnicity, nikoli z hlediska rodu.

A co třeba:
Její Veličenstvo královna anglická a císařovna indická a řidič Pepa Žandourek vypadli z vozu. ?

Ale například žena má v češtine rozvinutou celou garnituru rodových koncovek – chlapec přišel, dívka přišla.. Pavel Eisner to v knize Chrám i tvrz vyjádřil tak, že čeština je přímo erotizována soustavou rodových koncovek, mužských a ženských.
To vše v angličtině není, a má-li angličtina splnit požadavek „nepovyšování mužského rodu nad ženský“, stačí v textu střídat zájmena he/she

Čeština dodržuje i v množném čísle rozdíl mezi maskulíny a femininy: poslanci/poslan­kyně, cyklisté/cyklistky. Takže psaní nebo mluvení s důsledným paralelismem gramatických rodů by bylo neekonomické a asi by nás dost zatěžovalo. Zvláště když si představíme, že různé rodové podoby má také většina přídavných jmen i některá zájmena a číslovky: mnozí čeští učitelé / mnohé české učitelky.

Pro označení lidských bytostí tu máme např. slovo člověk, které je rodu mužského, ale i osoba, rodu ženského. Chceme-li někoho vyzvednout, řekneme o něm, že je to osobnost (pochybuji, že se muži cítí ukryti za ženským rodem), nebo dokonce "významná postava dějin, moudrá bytost, kapacita, celebrita, hvězda, excelence, výsost.

zdroj – výpisky z knihy „o češtine“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fablen

prima informace – na svůj svátek začínám slavit i Mezinárodní den mateřského jazyka. Bude se to dobře pamatovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

ad led, pouhá citace suchých faktů a statistiky. Nevím jak to chodí u vás, ale v českých domácnostech už chodí i muži na rodičovskou dovolenou, je mnoho případů, kdy žena – manažerka vydělává a muž se stará o děti i domácnost.
A poslední stadia emancipace žen a vývoje společnosti už běžně promítá dělby prací doma, dnes už muži dělají téměř vše kromě porodu a kojení a naopak ženy přebírají iniciativy v seznamování i jinde.
Když byly holky malé, tak jsem pral a žehlil plínky, aby choť mohla jít večer na aerobik a později do školky jsem je téměř pravidelně také vyzvedával sám.

před 4440 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Všetká česť tebe i podobným mužom pomáhajúcim v rodinách.
Ano, vytypovať si pár príkladov a zovšeobecniť ich, presne ako politik. Ale realita je iná než klamné čísla štatistiky -v oboch republikách. A to máme ženu premiérku vlády.
Pokiaľ by si len citoval suché čísla bez diskriminačného dodatku, nerýpala by som.

před 4440 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Zajímá-li tě skutečně realita, tak se mrkni do názorného odkazu:
http://www.no­vinky.cz/zena/vzta­hy-a-sex/259714-radim-uzel-kazde-poteseni-neco-stoji-i-to-sexualni.html
A jinak jsem nic nevybíral, ale prostě poukázal na nejkřiklavější příklady ze života. Naprosto drtivá převaha rozvedených mužů, které znám, byli nehorázně okradeni o vše, vč. užívacího práva na bydlení i o děti, musejí začínat od nuly a přitom se nechat vydírat často i fiktivními pohledávkami o výživné, u něhož jsou jakékoliv přeplatky nevratné. Tento paradox není obsažen v žádném jiném druhu práva.

před 4439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ad Andělé, musím se annas zastat, sexismus (ve smyslu diskriminace), je jiný výraz než sexy – pohlavní přitažlivost.
Zkus nahlédnout do odkazu, třeba si rozšíříš obzory:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=sexiz­mus&typ_hleda­ni=prefix
ad Drap – myšlenkově ušlechtilé, ale na téma mateřského jazyka není 5 hrubek zrovna důstojné právě toho jazyka, na nějž tak apeluješ.

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Andělé, sorry, pokud jsi tím měla na mysli vlastní chybu, původně to vypadalo jako narážka na formulaci v otázce.

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

ad Dr.Axl,děkuji za upozornění,jsem se musela sobě zasmát,jak jsem tomu dala svou nevědomostí slova sexismus korunu:-D
Je to pro mne nové slovo,už tedy konečně chápu význam. Myslela jsem,že Annas myslí,že je čeština sexy a proto jsem se opravila. Sexy jsem myslela,že se s ní dá dělat cokoliv,jak je pestrá.
Že jde o význam diskriminace podle pohlaví už vím díky Vám. No to se mi zase povedla perlička.
Jsem ráda,že jste mě upozornil,děkuji.:-)

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

ad Dr.Axl,je dodám,že jsem myslela opravu své chyby..

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Andělé, tak to ti odhalím ještě další tajemství, že sexování se vztahuje k drůbeži a ne k sexu -viz:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=sexov%E1n%ED

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

Dr.Axl,já nepsala o sexování,jen o sexu.
No ale o tomto slově,které se vztahuje k drůbeži slyším také poprvé a dost mě to překvapilo..
No,tak jsem o něco moudřejší,děkuji.:-)
Je ještě další slovo s významem sex?

před 4441 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek