hapiky

Víte, jaké měl lunární rover LRV celkové náklady na ujetí 1.km po Měsíci?

Jestli ne, tak asi nebudete věřit. A to ještě není započítaná doprava ze Země.
https://automix­.denik.cz/maga­zin/prvni-auto-ve-vesmiru-ujelo-kilometr-za-67-milionu-melo-vykon-jednoho-kone-20190721.html

Dodatek: Je to spíše zajímavost, z jednoho úhlu pohledu.

Nejlepší odpověď
Kepler

No jistě, vždyť jenom vývoj a výroba těch pouhých čtyř vozítek stál těžké miliardy. A to byl jenom blbý golfový vozík s výkonem mopedu. Příště tam prý bude jezdit Toyota, tak to jsem zvědav.

Další odpovědi
aliendrone

Nevěděl jsem přesnou částku, ale že to bude mastné se dalo očekávat. Spíš by mne zajímala reálně nutná částka, která může být od té účtované o DOST nižší. (Jako svého času při skandálu ohledně záchodových prkének na amerických jaderných ponorkách, kde z titulu utajení a užívání hi-tech technologií výrobci účtovali US Navy několik stovek tehdejších dolarů/kus.) ;) :)

Edison>>> Háček je v tom, že hapiky píše CELKOVÉ náklady, nikoliv PROVOZNÍ, ergo můžeš do toho započítat i cenu vozítka, jeho vývoje i dopravy na povrch Měsíce a všechny další vstupy. Jistě i ty vedeš pořizovací cenu vozidla a jeho odpisy v účetnictví a v účetnictví NASA se pochopitelně musí promítnout i částka na vývoj.

Edison

Vidím problém především v metodice výpočtu. Berte to tak, že si koupíte auto za mega a dojedete s ním domu. A teď si spočítejte náklady. Mě to přijde jako nesmysl. Vstupní investice a náklady na ujetý kolimetr nelze zaměňovat, nebo dokonce sčítat.

Edison

Aliendrone, jenže to pak je číslo tuplovaně silně zkreslené, neb by musela celková částka být rozpočítána na všechna vozítka, odečteny přínosy a započítána i ta doprava, přesněji poměrná část, protože ta doprava nebyla pouze doprava vozítka, ale i posádky a dalšího vybavení. Prostě tento silně zjednodušující výsledek je prostě blbost a silně zkreslený.

aliendrone

No jo, vždyť píši, že JE rozdíl mezi CELKOVÝMI a PROVOZNÍMI náklady.