hapiky

Víte, jaká/která bitva se odehrála přesně před šesti sty lety dne 14. července?

Víte, jaká bitva se odehrála přesně před šesti sty lety?

Nejlepší odpověď
annas

Pozor na formulaci otázky. Když někdo odpoví zítra, tak už jde o jiný den.

Dne 14. července 1420 proběhla bitva na Vítkově mezi husity a křižáky.
Křižáky mezi jiným zahnal chorál Ktož jsú božífbojovníci.

Kromě toho jsem si připomněla pana Matěte Broučka,, který má bojovat na straně husitů, ale zbaběle uteče.

Další odpovědi
Justin1

Nejdřív mě napadla bitva na Bílé hoře, ale to bylo až roku 1620. V roce 1420 byla bitva na Vítkově (právě 14. července). Hned jsem si vzpomněl, že tou dobou se tam někde motal pan Brouček (Svatopluk Čech – Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století), který se tam propadl z roku 1888. Hned první člověk, kterého pan Brouček po svém přesunu v čase potkal (a kterému pan Brouček kvůli nepoužívání tehdejší češtiny připadal jako „cizozemec poběhlý“), mu vysvětlil, „žet nynie rok ot narozenie božieho tisiec čtyři sta dvadcátý“.

quentos

Jaká? Krutá.

Hufnágl

Bitva u Sudoměře

Justin1

Jo, pan Brouček, to je borec – chvíli Čech a Pražan k tomu, chvíli zas Němec, chvíli patří k Táborům, chvíli husita, pak zas katolík, nejdřív se zastává ornátů s tím, že bez ornátů slouží mše snad jen berani, a pak je zas proti ornátům – podle toho, s kým se právě setká.