beer

Víte jak se zachovat při rozbití úsporné žárovky?

Osobně je z rizikových důvodů nepoužívám (zatím mám dostatečnou zásobu klasických), ale níže uvedené informace mne přesto dost vyděsily..
http://www.na­zeleno.cz/bydle­ni/osvetleni/us­porne-ale-nebezpecne-dokument-ukazuje-stinnou-stranku-uspornych-zarivek.aspx
P.S: video je sice zajímavé, ale dlouhé, na základní informace ale postačí samotný článek.

Doplňuji:
Rizika s žárovkami LED znám také a proto, jak to tak vypadá, vystačím si asi už do smrti s těmi starými. Navíc nesvítím nikde zbytečně a rozdíl ve spotřebě u jednoho bytu s 2 obyvateli není nijak markantní.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím proč bych používal klasické, když existují perfektní LED žárovky. Dnes již za cenu kompaktních zářivek. Nejsilnější žárovku LED kterou doma používám je 10 W. Dříve to byla 100 W, později kompaktní 24 W a nyní 10 W.
Jsou již i LED stmívací , takže v lustru kde jsem měl 3 × 60 W mám nyní 3 × 3 W !!!. Když jsem v kuchyni nad stolem použil LED 12 W musel jsem ji vyměnit za 10 w jak silně svítila.

Nyní mně čeká obměna zářivek v dílně, kde uvedenými dvěmi až třemi12 W LED nahradím 150 W příkonu zářivek !!

Uvedený článek je silně účelový a přehnaný jako vše.
Doplňuji:
Nikomu svůj názor nevnucuji. Jenom počítám. Každý si platí ze svého a 100 Kč za 2 roky není dnešních 100 kč. Rozebírat budu až se s tím něco stane, pak udělám závěr. Věř, že to dokáži i bez norem pro pájení.
10 W Emosku ( jedna z nejlepších a nejlevnějších) jsem koupil za 150 Kč. 5W a 6 W které bohatě stačí v jiných místnostech za 80 – 100 Kč. Je třeba trochu sledovat vývoj. Tam kde mám 10 w úsporky situaci neřeším. Nicméně ty dobré ( co jim netrvá nejetí 2 min) stojí stejně nebo více a elektroniku obsahují také.

Přechod na výbojkové je zcela normální, protože v silnější watáži jiné nejsou !!

Další odpovědi
led

Krátky manuál:
1 – V prípade rozbitia obalového skla, či iného poškodenia úspornej žiarovky, treba zvyšky zlikvidovať, najlepšie dať do separovaného odpadu.
2 – Pokiaľ „závit“ žiarovky ostane v objímke, vypnite elektriku a vykrúťte. (čo iné by ste chceli spraviť?),
Pomôcka: pomáha niekedy starý drevený vešiak (ramínko) bez spodnej tyčky. (drevo je nevodivé dokáže sa zakusnúť do poškodeného zbytku žiarovky a ten ide potom bez poškodenia objímky vykrútiť).
3 – Nasaďte novú žiarovku a zapnite elektriku, ak vyhodilo poistku, tak ju nahoďte. 4 – Svieti? Ano, je všetko v poriadku.
5 – Bežte si umyť ruky po dobre vykonanej práci
6 – vyfasujte si poďakovanie a pochvalu od manželky
hotovo.
Doplňuji:
pokračovanie v diskusii ->

rigormortis

Mosoj: zkus ty žárovky z LED rozebrat…najdi si normy pájení.
Studené spoje, prohořelá kobeláž, nebezpečí požáru, nafouknuté kondenzátory, nečistota ve spojích.
Zatím není příliš tento problém rozmazán médii, ale i tak se to děje.

Navíc pochybuji, že vám víc jak polovina žárovek vydrží déle jak 3 roky svítit (právě díky studeným zaoxidovaným spojům) a tudíž se z cenového hlediska jedná o kontraproduktivní investici…jelikož návratnost je někde kolem pěti let.
Jak říkám: BEM…přeargumen­tován.
Místo olovnatých blikajících zářivek si kupte výbojkové svítidla…jsou laciná, výkonná a bezpečná.
Doplňuji:
Já vám nevím…staré žárovky přece jen nejsou nijak úsporné, mají malou výdrž atd. naopak jsou jednoduché.
LED má budoucnost, ale v rukou profesionálů a velkých firem, které zaručí určitou kvalitu a odbornost návrhu řešení.
V dnešní době nekoupíte kvalitní 10W svítidlo, jediné co je, tak drahé svítidlo od Philips se zaručenýmy 25 000hod…ale rozhodně si koupím raději ten Philips za 400kč než hrůzu za 100kč.

kavac

Úsporné žárovky také nepoužívám. Naštěstí mám zásobu starých kasických žárovek. Zajímavé rtuť někde vadí (lékařské teploměry) a někde ne (žárovky). Ohledně úsporek to bude asi loby nějaké velké firmy.

www

Znám pouze postup běžný (uklidit, vyvětrat), žárovky mám klasické.
Video jsem viděl na ST a je dost otřesné. Myslím si, totiž, že je více pravdivé, než přehnané. Doufám, že budu moci používat klasické žárovky až do smrti 🙂

Doplňuji:
V odpovědích zmiňované LED žárovky sice nejsou jedovaté, ale podle dTest nejsou ani žádnou výhrou z hlediska bezpečnosti elektrické.
Pokud budu mít generacemi vyzkoušené staré a dobré žárovky, tyto novinky mně do baráku nesmí 🙂

jirkajirka

Kdych všechny žárovky v domku vyměnil za kvalitní Led 10w Tak když by si mi vrátila cena za nákup tak buď už nebudu na světě nebo už budu muset koupit nové.Zlatá stará 60w –100w mám jich několik balíku.Možná až budou levnější.

klob1

Tak už před 22 lety se vědělo,že zářivkové trubice sice spotřebují méně energie,ale za to pro životní prostředí a lidi,jsou velmi nebezpečné!Místo zářivek jsou ty kompaktní,nic nového to tedy není,jen se to vyrábí,aby to šlo do objímky.A Také si myslím,že naschvál se začali vyrábět klasické žárovky,které moc dlouho nevydrželi a ty původní před lety ano a o mnoho déle.Ty ještě jsou an baráku a stále svítí.Také klasické žárovky se mohli používat do zkoušecích zařízení,které s jinými druhy nefungují,takže zařízení je na nic pokud se nesežene žárovka 100–150W.
Jinak už párkrát nám úsporka bouchla,to byli šupy dost pěkné.Také občas pozoruji jiné chování u lidí,i na sobě co se týče zdraví,po tom.Ne tedy v takovém rozsahu jak je prezentované,ale nějaký asi důsledek to může skutečně mít.Protože skutečně před tím u obyčejných žárovek nepozorováno.UTak rakovinu také dostane člověk,když bude pod žárovkou sedět nonstop,tu má v sobě a tou žárovkou ji může dát do pohybu.
K Led je zase prý to,že interval svitu,není vhodný pro lidské oko,proto se LED hodí spíše do kontrolek.Ale je to nejúspornější zase zdroj.
Staří moudří lidé říkali,chod´te spát se slepicemi a s nimi vstávejte a budete zdraví.Nebudete mít spotřebu energie a potřebovat se ničit.Myslím,že to má něco do sebe.Příroda přece člověka uzpůsobila k tomuto režimu.Den světlo v noci tma a tím spánek.Také střídání léto- zima a doba světla.V létě musí přece se starat člověk o obživ-,pole a připravovat topení na zimu.A v zimě,kdy i pole musí odpočívat,měl by člověk více odpočívat-spát.
Jinak co se ušetří?Vůbec?Byli vodní elektrárny,zrušili je a co jich bylo,ty dávali do sítě elektriku,hnali stroje, výrobu.každý člověk,kdyby si uvědomil,že nemusí osvětlovat,aby sousedé viděli,že mu svítí dům.A lidé zhasínali,tam kde zrovna nejsou,také by se ušetřilo.Jinak přece všude nemusí mít člověk třeba i těch 60W,někde i stačila 20–25W žárovka,místo 100W na chodbě.
Vem to,je to jen o byznyse pánů,ne o přírodě.A také každý by měl možnost mít použít svůj vlastní rozum!Hlavně základní selský..a bylo by vše mnohem lepší..
Kolikrát si vychutnáme,sekat trávu kosou,nebo řezat dříví ručně pilou ,ne elektrickou ne motorovou.Sekerkou posekat naštípat.A pěkně v klidu si vychutnat tu vůni všeho a to jak kolem vás různá havěť brouzdá.Co přizvukuje svými hlásky.A v zimě při dříví?Se člověk pěkně zahřeje.
Tak vím,že to min jeden člověk
Doplňuji:
nic ten tex byl ještě dál ,ale už to psát znovu nebudu,nechápu,že je vymazaný..bohužel..

led

klob1,
nezaoberala som sa tu zdravotnými, ekonomickými a technickými detailami vzhľadom na text otázky.
Pokiaľ by som sa mala venovať parametrom a zdravi,u priestor na odpoveď by tu nestačil. Každý druh svietidla má svoje klady a zápory.
Oči, prevádzkové a nadobúdacie náklady :
najprijateľnejšie svetlo, nielen sfarbením, ale i frekvenciou (50Hz frekvencia elektrickej siete) svetla a tmy
1 – má klasická žiarovka s „plameňom“ odporového vlákna, ktoré vlastne túto frekvenciu nestíha, teda svietivosť svetla sa mení len v jemnom poklese jasu, vlákno vlastne počes prevádzky nezhasne. No jednotková cena v závislosti na potrebnú energiu je najvyššia. Nadobúdacie náklady sú najnižšie.

2 – Úsporné žiarovky – žiarivky, nie sú až tak úsporné, ako sa zdá podľa napísanej spotreby na žiarovke/žiarivke – potrebná elektronika tiež niečo zoberie. Najväčšia spotreba je pri prvom spínaní po zapnutí, kedy činí asi dvojnásobok udávaného príkonu. Pri častejšom zapínaní/vypínaní sa luminiscenčná vrstva (to je to biele na sklenenom vnútornom povrchu žiarovky) rýchlo znehodnocuje (čierný pás na okraji), čím sa svetelnosť znižuje. Oči: úsporná žiarovka sa v rýchlosti frekvencie elektrickej siete vypína a zapína, čo je na oči škodlivé. Nie je vhodná pre umiestnenie v zornom poli očí.
3 – LED pracuje na princípe polovodiča, nepotrebuje teda vyšší príkon, niečo spotrebuje i elektronika ale prevádzkové náklady sú najnižšie. Pri bežnom používaní neškodí očiam, pokiaľ sa do LEDzdroja svetla priamo nepozeráte. Nevýhoda je v úzkom smerovaní svetelných ľúčov a drahej elektronike. Vhodná je do priestorov s častým zapínaním a vypínaním. Prevádzkové náklady sú najnižšie, nadobúdacie náklady sú najvyššie.

Skrátenie životnosti žiaroviek – k tomu došlo zjavne zmenou výšky napätia v elektrickej sieti z pôvodných 220V na 230V. K „predĺženiu životnosti“ používajte žiarovky stavané na napätie 230–240V.

led

rigormortis, výbojkové svietidlá sú vhodné a úsporne len na dlhodobé neprerušované svietenie.

rigormortis

A LED svítidla co vám můžou zapálit dům jsou výhodné za jakých podmínek?

led

Zapáliť dom môže akékoľvek svietidlo, aj to „studené“, nedostatočne vzdialené od horľavých látok.
PS. Chytili ste už sklo zapnutej výbojky, napríklad po hodine svietenia, holou rukou?

mosoj

Máš stihomam. Na zdi a ve vzduchu mně nic nezapálí a jinak používám svítidla vyrobená z plechu a skla.

rigormortis

A kabely mají izolaci ze skla? Když vám v bytě kvůli prohořelému kabelu začne hořet 200 metrů jeho izolace (nebojte, ve stěnách máte o mnoho více metrů) tak přeji klidný spánek.

mosoj

Hele a nabíjet mobilní telefon se nebojíš. To je mnohonásobně rizikovější a neměl by se nabíjet bez dohledu.

mosoj

Jinak bez komentáře.

led

Kategórii príroda sa týka bod 1 v odpovedi.
Bezpečnosť práce bod 2 a 3
Zdravie bod 5
Rodina a spoločenské vzťahy bod 6
PS.
Otázka bola na úsporné žiarovky, alebo LED žiarovky?
medzi nimi je totiž rozdiel:
http://www.sve­tlamp.sk/zdro­je-svetla-c-290.html?gclid=­CMPe8L6yrbwCFQkFwwod-0oAdA