tom004

Víte jak dlouho se používají bezp. pásy a ve kterém automobilu byli poprvé použity?

Doplňuji:
Pro >klubru<. Kdyby každý z uživatelů měl,jak píšeš, „nebýt (s)zhnilý“,tak můžeme všichni hledat odpovědi na své otázky individuálně a tyto stránky budou zbytečné. Mně otázky ostatních vyhovují,protože pokud si myslím,že vím,odpovím,pokud nevím,mám možnost se něco nového dozvědět od toho kdo ví,aniž bych se musel ptát „vševědoucí“ tetičky.A mimo mně se to dozví i ostatní uživatelé.

Nejlepší odpověď
iceT

Nevím,ale teta Wiki ano…
Jako pravděpodobně první přišel s myšlenkou bezpečnostního pásu už v 19. století všestranný vědec a vynálezce George Cayley (1773 – 1857). V roce 1913 byl bezpečnostní pás poprvé použit v letectví, všeobecně se zde rozšířil ve 30. letech.
Už v roce 1903 vynalezl Louis Renault 5bodový bezpečnostní pás, z kterého automobilka Volvo vyvinula pás 3bodový.
V roce byl bezpečnostní pás ve výbavě modelu 1948 Tucker Sedan. V roce 1956 zdokonalili bezpečnostní pás bratři Kenneth Ligon a Bob Ligon pro účely používání v autech (patent použila automobilka Ford). V roce 1959[2][3]zahrnula bezpečnostní pásy do standardní výbavy automobilka Volvo. První země, která určila bezpečnostní pás za povinnou součást výbavy automobilů byla Austrálie.
V Česku (resp. tehdejším Československu) byla vyhláškou č. 80/1966 Sb. (§ 3 odst. 5) s účinností od 1. ledna 1967 zavedena povinnost používat bezpečnostní pásy na předních sedadlech aut vybavených povinně bezpečnostními pásy při jízdách mimo obec[4], vyhláškou č. 100/1975 Sb. byla s účinností od 1. ledna 1976 tato povinnost rozšířena na všechna sedadla povinně vybavená bezpečnostními pásy, od 1. ledna 1990 (vyhláška č. 99/1989 Sb.) musí být pásy používány i v obcích.
Při povinném zavádění pásů se ve veřejnosti často vyskytovaly obavy, že pásy jsou nebezpečné, protože můžou ztížit opuštění auta po nehodě, tyto obavy se však nikdy nepotvrdily.
Doplňuji:
Já děkuji za otázku,protože vzhledem k tomu,že se přpravuji pěšky,max.MHD by mě ani ve snu nenapadlo pátrat.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bez­pe%C4%8Dnostn%C3%AD_p%C­3%A1s

Další odpovědi
anonym

Tak, tak, tetička je téměř vševědoucí, stačí jenom nebýt zhnilý.