mosoj

Víte jak daleko smějí svítit správně seřízená tlumená světla a co z toho pro řidiče vyplývá ?

K této otázce mě inspirovala odpověď lukas.zmizik zde :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-to-resite-ve-tme-nebo-v-desti-pri-jizde

Je totiž zarážející kolik řidičů o této věci nemá ani ponětí, načež aby si bylo vědomo co z toho pro jeho chování na silnici vyplývá. Podobnou otázku jsem položil jako jednu z mých prvních zde na odpovědích před téměř 600 dny.
Zde je výsledek !! :

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-jakou-vzdalenost-smi-svitit-spravne-serizena-tlumena-svetla

Nejlepší odpověď
Sůwa

Absolvovala jsem autoškolu již dost dávno, ale tehdy byla předepsaná vzdálenost dosvitu potkávacích světel 40 m. Regulace je nutná, protože dosvit se mění podle zatížení vozu.

Další odpovědi
Hlada

Je zajímavé, že tato vzdálenost není nikde napsaná, přestože z ní musejí výrobci vycházet při stanovování předepsané hodnoty sklonu světel. Měla by být známá, protože se dá také nastavit ručně. Na každém autě je jen tabulka se sklonem, který se nastavuje na regloskopu, což je pro praxi nepoužitelné. Neseřízená světla mě štvou, je to docela nebezpečné, zvlášť u různě dobastlených xenonů. Policii to ale nezajímá. Dřív byly na odpočívadlech desky ke kontrole světel.

michael69

Světlomety nastaví na STK.Pravé světlo svítí o trochu dál než levé.Pokud vím tak nějaká norma je,ale nevím přesně.Předepsaná vzdálenost je problém,protože jsou v os.autech běžně nastavitelné světlomety za jízdy z důvodu zatížení auta.Někteří „řidiči machři“ si pomáhají tak,že si zapnou mlhovky,aby viděli lépe a mohli jet rychleji.To že oslní protijedoucí jim je putna.Zvlášť oslňují auta s vyšším podvozkem(„of­froudy“),někte­ré stupidní xenony,které by technickou zaručeně neprošly a pak „borci“,kteří si světlomety z palubky nastaví nejvýše jak je možné nastavit,protože neumí s klopnými jezdit.Jediná obrana je,že jim posvítíte také.Existují i speciální skla do brýlí(jsou drahá jak korunovační klenoty).

janek66

Světlomety se seřizují tak, aby průměrně na každých 5-ti metrech vzdálenosti paprsek klesal o 60 mm.Podle výšky světlometu by se dala vypočítat vzdálenost dosvitu.Ve staré vyhlášce 100 jestli se nepletu nesměl žádný paprsek tlumeného světla svítit dále než 100 metrů před vozidlo.Jinak dosvit je důležitý pro rychlost jízdy, jedete li na tlumená světla rychleji než 60–80 jedete po slepu a nestačíte zastavit před tím co může být ukryto ve tmě před vámi!