annas

Víte, co znamená ZZS – Modrá hvězda života?

Co znamenají jednotlivé paprsky? Jaká je historie vzniku?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Každý z paprsků „hvězdy života“ reprezentuje jednu z šesti funkcí záchranného řetězce (Rozpoznání stavu – Oznámení – Výjezd – Péče na místě – Péče během transportu a Předání k definitivní péči). Had a Aesculapova hůl jsou tradiční symboly medicíny a lékařského stavu. Základní barva hvězdy je modrá, hvězda musí být umístěna na bílém čtvercovém, nebo kruhovém podkladě. Administrativní personál a dispečeři musí mít hada a orámování hvězdy provedené ve stříbrné barvě a tato hvězda nemusí být na bílém podkladě.

Všechno začalo v roce 1973 na základě stížnosti amerického Červeného kříže, který u NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration, jedna z federálních agentur, která má ve své „referátu“ tradičně i záchranné služby) namítl, že používaný symbol záchranných služeb, oranžový kříž v bílém poli, imituje uznávaný symbol Červeného kříže.

Zdroj: http://www.zachran­nasluzba.cz/za­jimavosti/0404_sta­roflife.htm