Kyta

Víte, co znamená slovo šiflička?

Já už to vím, jen nevím, jaký má původ.

Nejlepší odpověď
annas

Šiflička . = tabulka, např. čokolády.

Zdrobnělé slovo od slova šifla. Byly to tabulky marcipánu, perníku apod., které mládenci přinášeli dívce třeba z pouti, nebo sběrači dávali sběračkám, které za nimi odebíraly na poli obilí.

Původ z němčiny od schiff(e)l – pečivo v Rakousku a Bavorsku.

„Má perníky, jež zovou šifle. Krájet perník na šifle…“

V. Machek: Etymologický slovník

Další odpovědi
marci1

Já znám tento výraz jako : šiflička=kostka cukru. 🙂

iceT

Toto neznám, ale kdysi hodně dávno jsem slyšela slovo táflička, jež má stejný význam.

arygnoc

podľa paralelného slovensko-českého korpusu sa jedná o medovník:

sladkí ako šiflíkoví panáci ≈ sladcí jako perníkoví panáci
sú sladkí ako šiflíkoví ≈ jsou sladcí jako perníkoví
šiflíkové paničky, husári, srdcia ≈ perníkové panenky, husaři, srdce
Tamto zasa šiflíkové paničky ≈ Tamhle zas perníkové panenky
vo vrecku jej šiflíkové ≈ v kapse její perníkové
zasa šiflíkové paničky, husári ≈ zas perníkové panenky, husaři

http://slovnik­.juls.savba.sk/?w=%C5%A­1ifl&s=prefix&c=Ndef&d­=kssj4&d=psp&d=sssj&d=ss­sj2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

😉

Kyta

šiflička je po Hanácky kostkový cukr,více méně,máte pravdu,tabulka,,tak­že kostka,,podle lidového myšlení,,asi,,a­no,,díky..