IK

Víte co je to sankalpa?

Nějak se mi nedaří oživit její používání.
Když mi napíšete nějaké vlastní zkušenosti, které by mi pomohly zas začít…no každopádně si zatím dám sankalpu „vzpomenu si na důležité věci“
Doplňuji:
jste inspirativní:-) musím uznat že podívat se na věc jinak je super.
I to že když si chci vzpomenout na důležité věci, tak musím omezit nedůležité, by mě bez názoru „bezvěrce“ nenapadlo. Díky

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Sankalpa, viz sanskrtský slovník: záměr, rozhodnutí, přání, tužba.
Sankalpa: prastará jógická praktika.

Metodika sankalpy je prostá. Zjistěte, co je vaše největší životní přání! /záměr, tužba/, případně jaký máte problém /nevyřešenou otázku/. Naformulujte si otázku či přání a tuto formulku si denně třikrát v duchu opakujte jako poslední aktivní myšlenku před usnutím. – Toť vše.

Předpokládá metoda sankalpy víru? Je to na principu „víra tvá tě uzdravila“, kdežto skeptický člověk z toho nemá nic?
Vůbec ne. Je to praxe, která žádá jen praxi. Žádné nadšení pro věc není podmínkou.

Má nějakou morálku? Smí mít člověk jen přání dobrá, moudrá atd?
Ne. Metoda sama je morálně prázdná, mimo zlo a dobro, a je k službám jakýmkoli přáním. Ovšem pak člověk musí snášet následky.

Člověk osloví sebe a všechno, co se vynoří z jeho hlubin, je zas jen on sám.

A pozor! Vážná metodická připomínka! Pokud člověk sankalpuje, nemá problém rozumově řešit během dne. To jest: nediskutovat, neradit se se známými, nelovit argumenty. Pokud možno nechat problém vyplavat. Počkat si.

Může mi někdo sankalpu poradit?
Ne. Nikdy a nikdo. O té se s nikým neradíme, ani s lidmi, k nimž máme důvěru a úctu, a také ji nikomu nesvěřujeme. Proč. Snad to svítá samo. Je to cesta hledání sebe sama a má být co nejpřímější. Každá oklika vnějškem je pro ni rušivá. A pak – vždyť máme tak málo soukromí! Jaká výhoda mít asyl bez vnějšího vměšování, asyl sebedůvěry!

Zdroj: http://jenia.sweb­.cz/sank.html

Další odpovědi
Damiana

Já na tohle moc nevěřím. Co si neudělám sama, v tom mi ani jogínské myšlení nepomůže. Když jdu spát, tak až tehdy, když už nemám sílu na něco myslet, to pak padnu, usnu a jsem ráda, že se mi nezdá nějaký nesmysl. Myslet celý den a pak ještě těsně před usnutím na nějaké přání, aby se vyplnilo, tak to nemusím a ani nezvládám. Tohle dělaly hlavně spolužačky na základce – vždy šlo pochopitelně o to vyvolat zájem u nějakého kluka.
A jestli chceš sankalpu praktikovat, tak základem je asi vědět, co si sama tak moc přeješ.

IK

Tahle otázka rozhodně nebyla ani anketou, ani se nehodlám bavit.
sankalpa je jógová technika na zlepšení zdraví a schopností. Nemá nic společného s povrchním marněním času, které jistě má svůj prostor v životě také ale v souvislosti se sankalpu by to byl spíš hloupý hazard.
Otázku jsem nepřeřadila já a nechci aby se zde pokračovalo i když mě cizí zkušenosti zajímají. Takže je mi líto ale uzavírám. Účastníkům díky

IK

sankalpa využívá prostoje organismu, tedy energii a kapacitu kterou nezaměstnáme jinak nebo tělo nepotřebuje k něčemu důležitějšímu jako je regenerace. Je to takový ekonomicky výhodný provoz spotřebovat přebytky které by se prolelkovaly.
Takže nemocný nebo unavený člověk nemá moc šanci něco si splnit než ještě víc motivovat organismus aby se vzchopil.
Sankalpou dáváme prioritu tomu co chceme před nevědomými vlivy které nás zavádí jinam.
No já se zaměřím na to uzdravování, protože to bude můj kámen úrazu.
Spojením s vámi se mi hodně ujasnilo. Díky