Víte co je to Kyjonožec?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Kyjonožec(Gigan­tostraca, syn. Eurypterida) je vymřelá třída podkmene klepítkatců. Zahrnuje mimo jiné i největší známé členovce, jací kdy na Zemi žili.

Někteří mořští kyjonožci dosahovali délky přes 2 metry, jinak ale spousta příslušníků této skupiny byla menší než 20 cm. Nejznámějším rodem je Eurypterus, který zahrnuje více než 200 známých druhů

podle wikipedie

Další odpovědi
BEAES

Draví kyjonožci (Eurypterida) v prvohorách obývali mělká teplá moře a pravděpodobně představovali vůbec největší členovce, jací se kdy pohybovali na Zemi. Nový objev fosilního klepeta ukazuje, že byli dokonce ještě větší, než jsme se zatím domnívali.

Klepeto kyjonožce velké 46 centimetrů objevil paleontolog Markus Poschmann a jeho kolegové z Bristolské univerzity v lomu nedaleko německého Prümu. Podle jeho rozměrů usuzují, že kyjonožec zaživa dorůstal délky 2,5 metru. Tím o půl metru přesáhl délku, kterou až dosud zoologové a paleontologové pokládali pro kyjonožce za maximální. Obřího tvora paleontologové určili coby příslušníka druhu Jaekelopterus rhenaniae, který žil před 460 až 255 miliony let. Objev klepeta paleontologové popisují v článku, který vychází v časopise Biology Letters.