Víte co je to hlaholice?

jak vznikla?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Hlaholice, cyrilice – druhy písma slovanských jazyků. Dnešní formy si lidé často pletou, třeba buharština nepoužívá azbuku, jak se kdekdo může podle některých společných znaků domnívat.

Další odpovědi
annas

Hlaholice je krásné písmo podobné filigránovým šperkům. Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Zvláštní název hlaholice (glagolica) pochází ze slova glagol – slovo. Hlaholici vytvořil Konstantin Filozof kolem roku 863. Tehdy ho východořímský císař Michal III. poslal s bratrem Metodějem na Velkou Moravu. Jejich úkolem bylo překládat náboženské texty, sepisovat a překládat státnické texty a také vyučovat moravské žáky.

Tenkrát v latince nikdo neznal háčky a čárky a tak se slovanská měkká slova špatně zapisovala. Konstantin Filozof byl filozof, jazykovědec a geometr, a tak brzy přišel na to, že potřebuje navíc písmena pro č, ě, ž a další. Tvar písmen je dodnes záhadou. Sám Konstantin Filozof říká, že mu je zjevil Bůh. Jak to probíhalo, zůstane navždy tajemstvím.

Podívejte se do odkazu, uvidíte, jak písmenka vypadala.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:B_qqJscI10kJ:­alik.idnes.cz/moj­mir-aneb-cesta-praveho-krale-ukazka-dh2-/alik-alikoviny.asp%3Fc%3DA090­403_134133_alik-alikoviny_mrk+Co+je­+hlaholice&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

quentos

písmo vytvořené věrozvěstem Konstantinem (Cyrilem), které bylo kdysi přineseno na Velkou Moravu. Předchůdce dnešní azbuky a v podstatě i řeckého písma. Ověřeno ve zdroji níže

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Hlaholi­ce