tony2412

víte co je to čangr?

já to vím,ale zajímá mě kdo z vás to ví…
Doplňuji:
jsem z Prahy a buřtům co prodávají na Václaváku jsme odjakživa říkali čangr,nevím jestli to je pražský výraz nebo jak vznikl a nebo co opravdu znamená,ale věta „dáme si čangra“ je zcela obvyklá…

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem neslyšela. Dívala jsem se do Slovníku nespisovné češtiny. i hledala na netu. Ale mroavismus to nebude, užívá se v různých oblastech.

Původní význam uvádí PSJC – čangr z francouzského changre – kapavka.
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=%C4%8Dan­gr&where=hesla&zo­braz_ps=ps&zo­braz_cards=car­ds&pocet_karet=3&ps_hes­lo=%C4%8Dang&ps_star­tfrom=0&ps_num­cards=0&numcchan­ge=no¬_ini­tial=1

Proto další přenesené významy uvádějí čangr podle kontextu jako něco špatného, co ubližuje. čangra – buřt – i pečený buřt není zdravý.

SNČ uvádí další významy – čangr = vězeň,, také Rom. čangrovica – polévka.
V jedné jazykové práci je čangr uvedený jako pojmneování pro Roma, takže to potvrzuje i význam ve slovníku.

Jinak na různých stránkách v rozdílném významu.

Dále – choroba – nejen zachlazení, ale i pohlavní chorob kapavka , tanku nebo odpalovacímu zařízení se říkalo čangr, dále být v čangru – být psychicky rozpoliožená atd. – . vše negativní – takže souvisí s původním významem.

jak je vidět, používá se v různém kontextu. Jugar čerpal z diskusní stránky motorkářů. I zde se významy liší.

http://www.mo­torkari.cz/te­ma/?t=78499&pgr=16

Další odpovědi
ivzez

Znám asi pět významů.
Který míníš ty?

dědapetr

čangr – vězeň. Rom [Z] Suk 1993
http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

Emefej

Jsem původem z Prahy, ten výraz znám jenom ve smyslu „kapavka“. Jako označení pro uzenku jsme to nikdy nepoužívali.

cochee

Nevím a ani vědět nechci, protože mi to zní cigošsky.

anonym

Našel jsem toto,je to ono?
Čangr je zánětlivé onemocnění. Třeba i pásový opar a pod. Přesná definice není,jde o Moravský slang. I rýma gentelmanů je svým způsobem čangr