Avatar uživatele
Stříbrný

Víte, co je, nebo slyšeli jste slovo karyatida?

Vybírám text
Balkónek na průčelí podpíraly dvě karyatidy. Tvářily se netečně a prázdně. Kameník je obdařil nepříliš povedenými, širokými obličeji a vzpěračskými svaly.
Podle mne nějaký sloup ve tvaru člověka, který podepírá balkon.
Jistě, mohu se podívat, ale třeba někdo k tomu něco dodá. Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

"Karyatida - (z řeč.)

- socha ženské postavy (často v antikizujícím rouchu) sloužící jako architektonická podpěra namísto sloupu či pilastru (ale často zastává jen dekorativní funkci); uplatňována na fasádách, u portálů, balkónů.

- k. se poprvé objevuje v klasické řecké architektuře (Erechtheion athénské Akropole); dle Blažíčka-Kropáčka vznikla k. jako architektonický článek z konkrétních zobrazení ženy, která nesla na hlavě koš k slavnosti - kanéfora; motiv se dále velice rozvinul v renesanci a využití lze najít i v době barokní a 19. století.

- dle Baleky: "Karyatidami byly ve starověkém Řecku původně nazývány dívky, zejména tanečnice z města Karyai, za perské války však všechny jeho ženy, jež se staly otrokyněmi."

- druhem k. je: kanéfora; mužským protějškem k. je: atlant, telamón; pokud je antropomorfizována pouze horní polovina těla, užívá se pojem: herma ."
¨

http://www.artslexikon.cz/…

Můžete se podívat i na fotografie. Když fotografii rozkliknete, najdete k ni informace a dovíte se víc.

https://www.google.com/…
---------

"Stručný původ výrazu karyatida uvádí výkladový slovník výtvarného umění od Jana Baleka:

"Karyatida, socha ženské postavy zahalená v rouchu a podepírající místo sloupu nebo pilíře architektonické břemeno, je protějškem atlanta. Karyatidami byly ve starověkém Řecku původně nazývány dívky, zejména tanečnice z města Karyai, za perské války však všechny jeho ženy, jež se staly otrokyněmi."

Širší výklad poskytuje Stručný etymologický slovník jazyka českého: "z řeckého "karyatid" (genitiv -atidos) = karyjská" - přídomek bohyně Artemidy uctívané v Karyi na Peloponésu.

Protože prý její kněžky stranily Peršanům, byly prodány do otroctví a zesměšněny tím, že byly znázorňovány jako podpěry ve stavitelství."

https://www.ptejteseknihovny.c z/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 571
Zlatý marci1 410
Zlatý iceT 376
Zlatý hanulka11 321
Zlatý annas 275
Zlatý briketka10 270
Zlatý ReHu 231
Zlatý Damiana 229
Zlatý quentos 206
Zlatý mosoj 200

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.