tom004

Víte co je Drakeova rovnice?

Nejlepší odpověď
panenka

http://seti.czechna­tionalteam.cz/po­zadi/drake.html

Další odpovědi
Miroslavst

Drakeova rovnice je matematický zápis, který teoreticky umožňuje spočíst počet inteligentních forem mimozemského života ve vesmíru, se kterými je možné navázat kontakt. Formulovaná byla americkým astronomem Frankem Drakem v 60. letech 20. století.

N = R^{*} ~ \cdot ~ f_{p} ~ \cdot ~ n_{e} ~ \cdot ~ f_{l} ~ \cdot ~ f_{i} ~ \cdot ~ f_{c} ~ \cdot ~ L

V následujícím stručném popisu parametru jsou v závorkách uvedeny rozsahy hodnot jednotlivých parametrů nalezené v různých zdrojích a také původní Drakeův odhad oddělený středníkem.

  • N – předpokládaný výsledek, počet vyspělých inteligentních civilizací schopných mezihvězdné komunikace
  • R* – označení přírůstku počtu hvězd v Galaxii za určité období (6 – 40; 10 za rok)
  • fp – podíl hvězd, které (podobně jako Slunce) mají okolo sebe planetární systémy (0,1 – 0,5; 0,5)
  • ne – průměrná hodnota počtu planet v planetárním systému, na kterých panují vhodné podmínky pro život (0,5 – 2,5; 2)
  • fl – poměr z předchozích vhodných planet, na kterých se život skutečně vyvine (0,01 – 1; 1)
  • fi – poměr z předchozího, kde život vznikl a rozvíjel se až k inteligentní formě života (10–7 – 1; 0,01)
  • fc – podíl inteligentních forem života, které dosáhly schopnosti aktivní mezihvězdné komunikace (0,01 – 0,1; 0,01)
  • L – odhad délky existence inteligentní životní formy schopné mezihvězdné komunikace (100 – 109; 10000 let)

Rovnice by měla ukázat, kolik inteligentních ras existuje v naší Galaxii. Vzhledem k neznalosti většího množství proměných je však rovnice spíše jenom odhadem. Během svého uveřejnění byla ostrým námětem kritiky, která poukazovala na to, že se jedná jen o pouhý tip, který nereflektuje realitu. Na druhou stranu se množství neznámých neustále zmenšuje vlivem lepších pozorování vesmíru a jeho znalostí.

Vzhledem k neurčitým členům v rovnici se konečné odhady počtu inteligentních ras schopných mezihvězdné komunikace liší od autora k autorovi. Podle odhadů, uvedených v popisu parametrů, je možné získat výsledky pohybující se od 10–8 do 109; samotný Drake se dopočítal k číslu 10. Obecně však panuje shoda, že takových civilizací by mohlo být až několik miliónů a následné vzdálenosti mezi jednotlivými civilizacemi by dosahovaly několik stovek světelných let