ABC123

Vitamín B12 v tabletách – tloustne se po něm?

Máte s tim někdo zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Damiana

B12 (kobalamin) se doporučuje při poruchách krvetvorby (zejména při anémii), podvýživě, křečích organismu, nemocích jater a slinivky. Zlepšuje paměť, zvyšuje koncentraci a omezuje potíže se srdcem. Posiluje svalstvo a výkonnost organismu. Obsahují ho živočisné produkty (maso, mléko, vejce). Tělo si ho vytváří samo, ale při některých výše zmíněných potížích je ho zapotřebí více. Nemocný díky němu dostane opravdu větší chuť k jídlu. Proto se navíc doplňuje hlavně v případech, kdy je zapotřebí přibrat na váze (rekonvalescence po onkologické léčbě, mentální anorexie apod). Zdravý člověk si ho přidávat nepotřebuje.
Doporučená denní dávka jsou pouze 3 mikrogramy denně, při přebytku se ukládá v játrech, kde tvoří zásoby i na několik let.
Problematické zásobení může být u lidí, kteří ze své stravy vyškrtnou živočišné produkty.

Další odpovědi
www

Než jakýkoliv vitamín v tabletách, raději přírodní. Ale i tak nevím, proč by se mělo z B12 při doporučených dávkách tloustnout. Spíše to bude chtít tolik nežrat, sorry 😁

IK

Damiano, kde jsi našla že si B12 tělo vytváří samo? To slyším poprvé. Tělo si vytváří B3 když má dostatek B6 a ukládá si B12 asi na 3 roky.
Pomáhá snižovat Homocystein spolu s Kyselinou listovou a B6 a tím zlepší trávení které vysoký Homocystein narušuje, ale tloustnutí bude spojeno s jinou příčinou, možná tou proč B12 předepsali.

BarunkaKar

Já beru Pangamin B12, protože jsem chudokrevná. Nemám pocit, že bych po něm přibírala na váze. Ani nemám chuť víc jíst. I když je pravda, že mi to také sestra v ordinaci říkala, že se po něm může přibírat.

Cizecek.M

No, vidíš, to ani nevím. Já beru B12 od pangaminu a teda tohle nepozoruju :D To bych nebyla ráda… Tento doplněk je super, je veganský a vegetariánský, je vyráběn z pivovarských kvasnic a musím říct, že mi moc vyhovuje, protože má opravdu široký záběr účinků.

Derrynka

Hele, tak jsem se chtěla zeptat… jak ten pangamin chutná? Ono se toho bere docela dost, tak nevím, zda to zvládnu spolykat :) Je to asi blbá otázka, ale tak mě to zajímá.