Fizzerka

vijímka…?

pravopis pro slovo „V I J Í M KA“
Doplňuji:
pravidla internetového pravopisu však povolují…tak jak je to?…zadejte a uvidíte

Nejlepší odpověď
Hlada

Pravidla internetového pravopisu jsou zřejmě v rozporu s pravidly českého pravopisu. Copak tě ta příšernost nebije do očí?

Další odpovědi
anonym

Repetitio est mater studiorum.
Doplňuji:
Co je to za blábol?
Vlož odkaz, tutově tam nebude ani měkké i, jak to píšeš ty.
Internet má pouze netiketu, jejíž součástí je právě spisovné vyjadřování!
Relevantní forma pravopisu je v odkazu:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=v%FDjim­ka

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­&q=v%C3%BDjim­ka&sa=Vyhledat

anonym

Ne, výjimka.

Doplňuji:
Dobrá. Provedla jsem zadání na Seznamu a těch hrubek jsem se zděsila.
Ze školy byste měla znát pravidlo, že existuje předpona „vy/vý“ slovní základ je „jím“ (odvozeno od slova jímati) a přípona je „ka“.
Já se ve škole ještě učila, že je to vyjímka. Tu čárku si odůvodním, ale měkké i, to bych nezkoušela. Za to tady lítají hromy a blesky. Pokud mi nevěříte, zkuste se podívat do Pravidel českého pravopisu. Nepodléhejte představě, že vše, co se můžete dočíst na Internetu, je z hlediska české mluvnice správně napsáno. Tady chybí cenzura – tedy někdo, kdo by nejdříve zkontroloval správnost a nezávadnost textu. Což jsou mimo jiné i chyby. Pravidla internetového pravopisu už myslím povolují úplně všechno. Proto se dostávají hrubé chyby i do novin a časopisů. Také moderátoři a herci si příliš hlavu se spisovným jazykem nelámou. Je otázka, jestli se s takovou za pár let ještě dokážeme vůbec domluvit.

Sůwa

Takhle to slovo vypadá příšerně, ale hodně se lidem plete výjimka / vyjímati – čárky nad „y/i“
Doplňuji:
Ocko zas může psát, že ji napadám, ale předpona „vý“ nikdy neexistovala, pouze „vy“. Výjimka, výjimečný = odchylka od běžného pravidla; vyjmout = vzít, dát ven, odstranit odněkud…Jedná se tedy o slova s odlišným významem. Ve škole se slovo vyjímka nikdy neučilo, leda v nějaké hodně zvláštní škole. Přede mnou leží Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Mně je to jedno, ale odpovědi čtou i mladí a nemá smysl jim motat hlavy chybnými odpověďmi, navíc hodnocenými jako správné.

Damiana

Pravidla internetového pravopisu? Co to je za nesmysl? Něco jako dysgrafický slovník nebo Propadsemsčeš­tyny.cz? Já znám pouze Pravidla českého pravopisu a v těch je jednoznačně výjimka.
Kdyby tam bylo ještě P, tak by to možná prošlo, jako třeskutě moderní, aktuální, nové „slovo“ -VIPjímka.

briketka10

nikdy jsem neslyšela vijimka ani vijímka..

vyďým dobře na pravydla..

výjimka je správně..

Doplňuji:
výjimka – vyjímka

Přestože je základem sloveso vyjímat, správný tvar podstatného jména je pouze výjimka

anonym

Na vysvětlenou pro ty, co nepochopili doplnění mé odpovědi nesprávně napsané slovo vyjímka – takto jsme se to učili na základním stupni, potom přišla změna pravidel a VŽDY již byl jasný tvar tohoto podstatného jména jen jako VÝJIMKA. Nebyla to v doplnění chyba, ale upozornění na změnu pravidla psaní tohoto slova. Tím bylo míněno to, že „čárku si odůvodním“. Věřím, že teď už je to jasné opravdu všem.

pokazdejinak

2Damiana – to VIPjímka se mi líbí – hlavně ve spojení jímka=septik :D

Damiana

🙂

briketka10

to je pro ocko

žádný základ není „jím“ ani „předpona“ ani „koncovka“

Výjimka × vyjímka
7.10.2010 | 877 zhlédnutí

Základem je sloveso vyjímat, ale správným tvarem je pouze výjimka. Změna kvality samohlásek nastala při změně slovesa na podstatné jméno.

annas

Výjimka. Ocko v první části své odpovědi napsala správně „výjimka“.
Má pravdu, že existuje předpona předpona „vy/vý“, slovní základ je „jím“ (odvozený od slovesa jímati) a přípona je „ka“. Jenže pak zaměnila pořadí předpon a vznila vyjimka.
Nedoplnila, že u slova výjimka – se užije předpona vý-, ale zkrátí slovotvorný základ (slovní) základ na jim. Přípona -ka je rovněž správně.
Z pohledu gramatického se slovo člení na
předponu vý-, základ -jim-, přípona -ka.

Jednou napsala slovo správně, podruhé chybně. Beru to jako nedopatření.

briketka10

annas
podle odkazu Dr.Axla jsem se podívala do odpovědí

Zlatý hanny 2

Základem je sloveso vyjímat, ale správným tvarem je pouze výjimka. Změna kvality samohlásek nastala při změně slovesa na podstatné jméno.

http://pravopis­ne.cz

Užitečná: Označit odpověď jako užitečnou 2
Nahlásit závadnou odpověď
Vložena před 79 dny

nějak tomu základu nevěřím..

annas

Briketko, výjimka je odvozená od slovesa vyjímat. To znamená, že nejdříve bylo sloveso a teprve později vzniklo podstatné jméno. To nepopírám. Slovo se od nějakého základu /kořene, kmene, jiného slova)odvozuje předponou, příponou, koncovkou atd. Kdyby se celé sloveso změnilo na podstatné jméno, tak by podstatné jméno znělo vyjímatka.
Opakuji, koncovky se přidávají ke společnému slovnímu(slovot­vornému) základu a ten je vyjím- (má předponu, chybí přípona).
Sloveso vyjímat = vy-jím-at, vý-jim-ka.

Věřít nemusíte, ale je to tak.

briketka10

jen jsem prostě opsala odpověď od hanny 2 z odpovědí a je to..
nechci se tu s nikým hádat co je psáno je dáno nemyslím si, že by si to i hanny 2 vymyslela má to taky z netu..

annas

Briketko, poslední reakce. Já přece netvrdím, že hanny (odkaz ani vy nemáte pravdu, výjimka je odvozená od vyjímat. Ale jsou mluvnická pravidla pro tvoření nových slov, která se dodržují, aby slovo dávalo smysl…