Lucyfer

Vidí rentgen obsah střev?

😀 Ale fakt.
Například při vyšetření u gynekologa.

Nejlepší odpověď
Justin1

Gynekolog používá rentgen? Není to spíš sonograf? Myslím, že pokud ve střevech není něco nestráveného a v případě rentgenu navíc i kontrastního (nepropouštějícího rentgenové záření), tak se nepozná, co tam je.

Další odpovědi
aliendrone

Ve smyslu, zdal-li rozpozná obsah ohledně původu stravy, tak ne. Jistěže je možné snadno poznat kupříkladu objekty s výrazně nižší propustností RTG praprsků (to je ostatně princip funkce), takové na snímku přímo září, ostře a jasně a rozpozná je i laik. Takový spolknutý prstýnek (kovový) prostě nejde přehlédnout/ne­poznat. :)

Jinak jsou RGT snímky spíš takové „nejasné obláčky“ (přirozeně s vyjímkou kostí viz výše) a naučit se DOBŘE rozpoznávat „co vidíš“ je otázkou velké praxe, není vyjímkou, že jeden lékař na snimku „nevidí nic“, a druhý se „chytá za hlavu“ (že ten první musel být snad slepý).

Pokud ti tedy jde o to, jestli lékař pozná ze snímku stravu (jedlas rýži nebo knedlíky?), tak NEPOZNÁ, pokud zrovna nepojídáš kamínky a obecně věci snadno identifikovatelné (tedy s výrazně odlišnou propustností RGT záření). Dokonce i když něco najde, tak jak jsem předeslal, je často VELKÝM uměním rozhodnout „co to asi tak může být“. ;) :D :D

dubraro

Rentgen ano. Otázkou je, jestli to uvidí i lékař, který snímek prohlíží.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.