Viděli jste už někde na stromech zavěšené boty? Je to nějaký zvyk?

Doplňuji: Kde jste boty případně zahlédly? Prozradíte místo?
Já ctím tajemství a tak neřeknu kde, ale jen to, že to byla vesnice a né město, takže nejde jen o zábavu měšťáků.

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem, že někdy jde o boty na stromech, jindy na drátech.
Ještě jsem takto zavěšené boty neviděla, samozřejmě jen na fotografiích.

„Říká se „shoefiti“ a je to určitá forma umění opředená různými mýty a tajemnými báchorkami. Záleží pouze na představivosti osob, kteří je šíří. Podle některých (zejména v USA) mají visící boty něco společného s aktivitou gangů. Tam, kde jsou boty na drátech je místo prodeje drog, nebo tam někdo zemřel, nebo zde někoho poprvé zabili, nebo označuje hranici mezi znepřátelenými gangy a pod. Nikdy se ovšem nepodařila prokázat souvislost jednotlivých tvrzení. Ve Venezuele například (vy)hozením jednoho páru bot údajně získáte nový, nebo že v období sucha začne pršet (Španelsko), nebo může uzdravit nemocné dítě (Kolumbie) a v Guatemale takto plaší netopýry(to je asi ze všech způsobů použití nejvíce funkční)

Budeme se muset spokojit s faktem, že přesný význam házení bot na telefonní dráty nebo stromy nevíme.

Každopádně tento druh zábavy je nepostradatelnou součástí folklóru dospívající mládeže v USA rozšířené po celém světě (tím nemyslím pouze několik míst ve Žďáře). No a když náhodou narazíte na „shoefiti" můžete si třeba představit lidi, kteří je tam hodili a spekulovat o tom proč to udělali. V tomto je asi krása celého aktu – udělat něco bláznivého a ostatní ať se trápí tím „proč?„. Je hezké tu a tam donutit okolí přemýšlet o takovýchto „kravinkách“."

http://www.zda­raci.cz/index­.php/zr-okenko/97-nova-vyzdoba-zdaru

Dostala jsem dokument, v němž je zmínka účastníka putování „indiánskou krajinou“ o některých tradicích indiánů.

Když si indiáni ušili nové boty, ty staré, roztrhané pověsili na strom v místě, kde se právě zdržovali. Navíc mokasíny, které nosili, neměli dlouhou životnost.

Údajně boty věsili snad také kvůli tomu, když se na místa znovu vrátili, snadno je našli. Pokud došlo k nějakému nepříjemnému setkání či situaci, zametli stopy tím, že boty spálili. Podle výzdoby bot se dalo poznat, kterému kmeni patřilo loviště.

Ale zřejmě je tento indiánský zvyk zapomenutý, nahradily ho legendy.

Např. že jeden vrah zabil dvě děti ,zakopal je do země a boty pověsil na strom. Podle bot se našly i mrtvoly děti. Vrah nikoliv.

Jak to často bývá, byly v noci slyšet výkřiky kvílení atd., až vlasy hrůzou vstávaly na hlavě. Mělo jít o staré indické pohřebiště, které vrah narušil, takže boty na stromě vzbuzovaly stran před smrtí. .

Dnes se uvádí, že některé pověšené boty znamenají památku, památka, jiné jako symbol oslavy něčeho, znak gangů, nebo působí negativně, strach před týráním a smrtí.

Bohužel velké množství bot na stromech působí mnohdy problémy, ničí totiž stromy.

http://michigan­sotherside.com/the-shoe-tree-legend-of-michigan/

Další odpovědi
Kepler

Nevím jak jinde, ale na Valašsku tento zvyk souvisí s Velikonocemi. Cérky šlohnou ogarům boty, svážou tkaničky a šup s nima na dráty elektrického vedení. To aby za nima nemohli dojít s tatarem. Ogaři zase vysazují branky v plotě a hážou je do škarpy, aby se dostali k baráku.

Admin2

Otázka v archivu, i když boty visí na drátech.

Co znamená když jsou pověšeny boty za tkaničky na drátech?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-jsou-poveseny-boty-za-tkanicky-na-dratech

Arne1

Viděl. A viděl jsem je i jinde – třebas na soše.

Lamalam

Když v devadesátých letech ohlásili první zkrácení povinné vojny, byly všechny stromy kolem karlovarských kasáren dorána ověšené botami. Co to mělo znamenat nevím.

pepe88

Rozhodně je to zvyk amerika drogy,gang,ná­silí,zlaté česko kéž by udělali trest smrti kdo má co společného s drogama.

tynazajic

Taky už jsem to někde viděla. I na drátech elektrického vedení jsem viděla zavěšené boty.

anonym

No viděl jsem to na stromě v jedné vesnici, takže jak je vidět, tak asi je to nová zábava nejspíš mladší generace. :)