Kepler

Viděli jste někdy vlastním okem mlhovinu v Andromedě (M 31)?

Mně se to podařilo jenom v Tatrách, kde jsem tábořil ve výšce cca 1500 m n.m. Tam bylo vidět takové množství hvězd, že mi dělalo potíže rozeznat mezi nimi i ta nejznámější souhvězdí. Nádhera! Kdy jste naposledy viděli Mléčnou dráhu a kolik jste rozeznali hvězd v Plejádách? Bohužel světelný smog všechno zabíjí.

https://pixaba­y.com/photos/pho­toshop-space-universe-sky-2845779/

Nejlepší odpověď
Otazník123

Asi 20 km od mého města se nachází vojenský prostor Libavá, široko daleko žádné velké zdroje světla, tma jak v pytli už v okrajových částech prostoru (kde se nemusí běžný civilista bát zatčení) a vidět je až na nakonec vesmíru. Konkrétně M 31 jsem však viděl i kousek za městem. Chce to jen najít správné místo. S tím může pomoct mapa světelného znečištění: https://darksi­tefinder.com/map­s/world.html#4/39­.00/-98.00

Další odpovědi
Edison

Máš recht. Světlo je mrcha… Já občas na oblohu kouknu triedrem… Mám tu rozdělanej kufr na 150mm teleskop. Tak jak bude tepleji, vyrazím někam za Phu, nebo na Vysočinu… 🙂

aliendrone

Myslím, že ne, jen s pomocí dalekohledu. Popravdě tyhle obláčky mě nikdy moc nezajímaly, už v dětství jsem byl hluboce zklamán po jejím očíhnutí Königem (200mm) na Petříně. V porovnání s fotografiemi z knížek totální propadák.

Jinak je to asi 10–15let, co jsem si vyšetřil čas na to, abych se bez optiky jen tak válel a čučel na noční letní oblohu. Asi30km za Prahou (v Praze vidíš obvykle kulový, kvůli světelnému i normálnímu smogu vidíš jen nejjasnější objekty), byla teplá jasná noc, nádhera. Ve finále začaly létat světlušky (hmyz) a to mě dostalo snad ještě víc. Ty jsem viděl naposledy v dětství. ;) :)

orwell

Já teď nějak vidím mlhoviny všude. Když jsem měl ještě dobrý zrak, viděl jsem nějakou mlhovinu pod pásem Orionu. M31 už si nevybavuji, ale možná taky. V Plejádách jsem napočítal 9 hvězd. Kdysi stačilo vyjít na dvůr před barák. Pak zde postavili pouliční osvětlení a je to v pytli. Ještě tak po jeho vypnutí lze něco vidět, ale i zde světelného smogu rovněž znatelně přibylo a lepší to už asi nebude.

anonym

Je až s podivem, jaká krása se nám skrývá. I ten měsíc na obloze je úžasná melodie.

led

Ešte nedávno bol s tým problém, hlavne v mestách. Ale vďaka covid19, (aspoň v niečom mu vďačíme, sa prečistila obloha od priemyselných exhalátov a mimo mestského svetelného smogu je vidno nielen Mesiac, ale aj súhvezdia a hviezdy.