Otazník123

Viděli jste někdy na vlastní oči jak se plní čerpací stanice pohonnými látkami?

Nedávno jsem si uvědomil že jsem ještě nikdy neviděl jak se plní čerpací stanice pohonnými látkami a to v blízkosti dvou bydlím a s autem jsem na čerpacích stanicích často. Byli jste někdy svědky toho jak se benzinky doplňují? Jaký je vlastně postup takového plnění? Pod čerpací stanicí musí být ohromné nádrže.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, přijede tam autocisterna a obsah spouští samospádem do podzemních zásobníků pomocí hadic o větším průměru, Dřív se to dělo i ve dne a zvlášť mě to nakrklo, když jsem měl jen pár litrů v nádrži, benzínka mimo provoz a nejbližší byla 100 km daleko. Běžná praxe za rozvinutého socialismu. Dnes to asi dělají nejčastěji v noci.

Další odpovědi
nyjono

Ano.
Přijede cisterna, benzinka na chvíli uzavře vjezd a PHM se přečerpají

cukrar

Mnohokrát jsem to viděl.
Přijede auto, podle umístění napouštěcích ventilů se omezí pohyb osob, zapojí hadice a přečerpá se hmota.

Kelt

Dokonce jsem na vojně byl u PHM. V podstatě je to přečerpávání kapalin z cisterny do zásobníku, který je pod zemí. Problém je snad v tom, aby se zabránilo možnému vzniku požáru. Takže bezpečnost. A protože chodím kolem benzínky, tak tam občas vidím cisternu. Auto nemám už více než 15 let, tak mne to ani nezajímá.

Kryšpín

Občas ukončit provoz, najít správné hrdlo v centrální šachtě, uzemnit stáčecí vozidlo, opsat registry na stojanech a možno stáčet. Nádrže u čerpaček jsou od 5 tisíc do 30 tisíc litrů, jištěny pojistkou proti výbuchu.

mosoj

Zcela určitě mnohokrát. Ani nebyl omezen provoz u čerpací stanice. Neznám příslušné bezpečnostní předpisy ale je možné, že u některých čerpaček musí být po dobu stáčení PHM provoz omezen.

Dochy

Kepler: Dnes hlavně tuším zvládaj doplňování za provozu. Alespoň mám pocit, že jsem to už viděl. Cisterna stranou a na benzínce normální provoz.

Kdysi když jsem dělal ve fabrice v elektroúdržbě jsme my elektrikáři (jakožto osoby zvláště zodpovědné 😉 ) měli na starosti doplňování zásobníků topného oleje ve fabrice. Ve skladu byli 3 velké nádrže každá objemově možná 2× větší než autocisterna. Popravdě, měl jsem docela bobky když jsem se tam pohyboval, všude ten naftovej smrad, všude kolem tuny oleje… a my si tam hráli s elektrickým čerpadlem. (ty nádrže nebyli pod zemí, ale jen o chlup níž než ty autocisterny).

Jo, vím že olej není zas až tak snadno zápalnej, ale stejně.