zjentek

Viděl někdo letos špačka?

Kde jsou špačci?

(Otázka založena začátkem července 2018.)

Samožřejmě mám na mysli špačka ptačka. Letos nepřiletěli hnízdit do budek na mém ořešáku, takže kočky přišly koncem jara o svou obvyklou zábavu a hračky, no ale nepřikládal jsem tomu další váhu.
Podruhé mne myšlenky na špačka v plné síle zasáhly až později, při sběru višňotřešně. Vlastně jsem po mnoha letech existence stromu této odrůdy až kletos na zahradě zjistil, že přezrálá višňa nespadle jen tak lehce a visí a visí a visí tam dodnes! Chuťově jsou teď úžasné- ani jsem netušil, jak dokážou vyzrát, nespíše proto, že všechny ty roky je dávno před touto fází sezobali špaci! Takže višně v rumu budou díky špačka letos na Vánoce asi extra vyjímečné jakosti.

No ale zpět ke špačkům. není více pochyb, že něco se špačkem je špatně. Navštílil jsem tedy pro ověření zahradu nedávno zesnulého souseda a tam, pod jeho stařičkou třešní, jsem spatřil hromady seschlých plodů. Bylo to jako ve sci-fi filmu. To se tady ještě nestalo, aby třešně tak výborné sorty po opadání seschly a zůstaly pod stromem, to JAKŽIV ( ať je susedovi země lehká) nepamatuju! Takže teď už jsem měl pár hmatatelných důkazů usvědčujících špačka z jeho nepřítomnosti. Dále jsem začal pátrat už jen verbálně a došel jsem k ochromujícím závěrům- špačka zde letos NIKDO NEVIDĚL!

Navzdory ornitologům, kteří tvrdí, že špičků přibývá, se letos na Prajzské neobjevil ani špaček a když říkám ani jeden, myslím tím, že letos tady u nás špaka nikdo neviděl.
To mně tedy přijde velmi velmi podivné… a velmi velmi by mě také zajímaly důvody, které k této neobvyklé až EXTRÉMNÍ situaci mohly vésti!

A tak se podotázkou ptám- nemá někdo nějaké poznatky či alespoň tušení, proč letos na Prajzské není žádný špaček?

Nejlepší odpověď
annas

Podle kategorie to vypadá, že se ptáte na „ukecaného“ ptáka špačka .

Už jsem ho strašně dlouho neviděla. Na třešně stačí kosi, kteří si pochutnají i později na hroznech.

Zřejmě jich ubylo, když je zakázaný volný odstřel, jen je možné je plašit.

„Špačky smí zabíjet pouze myslivci, kteří k tomu mají oprávnění. Musí úřadům nahlásit, kde budou střílet, a po sklizni také uvést konečný počet mrtvých ptáků.“
http://www.sil­varium.cz/zpra­vy-z-oboru-myslivost/spacci-na-odstrel-od-naletu-na-vinice-je-neodradi-ani-plamenomet-denik-cz

Kde jsou? Možná se přestěhovali do oblasti, kde se urodily třešně a čekají na zralé hrozny. Možná mění i jídelníček .. takže je najdeme tam, kde je více peckovin.

"Paragraf 2 potom říká, že můžete střílet jen brokovnicí do hejna špačků odhadem o počtu 1000 kusů a to jen maximálně 2 výstřely. Protože se říká v dohledu lovce, dá se předpokládat, že každý lovec má 2 výstřely.

Ovšem ty 2 výstřely se dají právě tak vztáhnout na to hejno špačků, přičemž není jasné, jestli tisícihlavé hejno špačků bude druhý den považováno za hejno jiné, anebo až do doby, kdy špačci odtáhnou do zimovišť to bude pořád stejné hejno a tudíž na ně již nesmíte střílet.

Paragraf 3 potom upravuje dobu, kdy eventuelně můžete na špačky střílet. Je to od 15. srpna do 31. října a to 30 minut po východu slunce až po hodinu před jeho západem. A pozor. Jen na území vinařské oblasti Morava s výjimkou území Národního parku Podyjí."
https://www.i­fauna.cz/okras­ne-ptactvo/clanky/r/de­tail/3790/spa­cek-obecny-sturnus-vulgaris/#

Další odpovědi
marci1

Mám dojem, že jsem ho delší dobu neviděla. Letos kvůli déle trvajícím mrazům přiletěli z teplých krajin později, ale kde jsou? 🙂
Ornitolog a ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek říká, že špačků u nás přibývá:
„Středoevropský druh, za který bychom měli mít zvýšenou odpovědnost, protože je zde centrum jeho bytí, je špaček. V okolních zemích jich ubývá, u nás je jejich populace stabilní, ba přibývající.“ (odkaz z 8/2017)

https://www.ty­den.cz/rubriky/ve­da/priroda/s-ptaky-na-kus-reci-cim-mate-spacek-ornitology_442976­.html

U nás je údajně příznivý trend v počtu špačků. U špačků je to důležité i proto, že v zemích západní a severní Evropy ubývají. (2/2018)
https://domaci­.eurozpravy.cz/e­kologie-a-zemedelstvi/215905-ptaku-v-ceske-krajine-ubyva-patrne-je-to-zvlast-u-koroptvi/

Kryšpín

Občas nepořádní-pořádní čecháčkové je pohazují, kde je to napadne, když dokouří svoje žváro

mosoj

Nechtějí žít s lidmi, tak jako mnoho jiných ptáků. Na př. vrabci.

dudu

Májovku nám obrali během necelé hodiny a teď dokončují sběr pozdějších odrůd. Kromě toho s rodinou Špačkovu sousedíme, mají tři děti a nespočet vnoučat!

Mosoji, s těmi vrabci se mýlíš. Důvodem jejich menšího výskytu poblíž obydlí je fakt, že na vesnicích dříve téměř u každé chalupy bývala hromada hnoje s množstvím různých brebreušek , zbytky slámy a sena se semeny travin a plevelů. Dnes je většinou všude uklizeno a ve staveních na ně číhají kočky.