paul1

Ví někdo, k čemu mohlo sloužit toto síto?

Na půdě máme zavěšeno velké síto. Má průměr 55 cm, výšku 18 cm a oka velikosti cca 1/1 cm. Dlouho tam jen tak viselo bez užitku, až předevčírem se nám hodilo.
Měli jsme u nás takové menší králičí rodeo. Máme mláďata narozené před 4 týdny. Když jsem jim dával listy topinambur, tak jsem si nevšiml, že dva králíčci sedí na rantlu dvířek a po otevření dvířek vypadli na zem. Oni do této doby, když jsem přišel ke králíkárně, hned utekli do zadní části kotce. Jednoho jsem hned chytil a vrátil do kotce, ale druhý mi utekl. Náš pes šel hned po něm, ale křikem jsem ji zastavil a poslušně zmizel v boudě. No okolo 3/4 hodiny jsem se jako magor snažil králíčka chytit, párkrát jsem to už vzdal . Nakonec mne napadlo, že máme na půdě po předcházejících majitelích staré síto, které by jsem mohl použít, tak jsem ho donesl, ale i tak byl s odchycením problém. Jednou dokonce prolezl pletivem k sousedům, ale podařilo se mi ho tyčí od česače jablek vrátit k nám na dvůr. No nakonec, když vlezl pod vanu, co máme na chytání dešťovky, jsem dal na jeden konec nakloněné síto a tyčí jsem ho pod něho nahnal a přiklopil. Takže bylo fajn, že jsme síto nevyhodili, k ničemu nám neslouží, ani nevíme, k čemu vlastně bylo používané. Otvory ok 1×1 cm jsou dost velké, aby při osévání vůbec něco zadržely.

Odpovědi
aliendrone

Nevím, ale nic si z toho nedělej, já třeba celé roky říkal tomuhle „idiotcedník“ https://www.sahm-gastro.cz/pic­ture/shop/zbo­zi/upload/100002847­.jpg , než mi vysvětlili, k čemu to je dobré. A od té doby na něj nedám dopustit. ;) :D :D

GM

Třeba na sušení bylinek, hub a pod.?

EKSOT123

Taky je mám. Na ty houby to možná také někdy použili, ale mlhavě se vybavuji, že děda říkal snad něco o peří. Jestli na prosévání prachu z peří, nebo na praní špinavého, to netuším. Takže peří je určitě možná varianta, ale nevím. Každopádně se i dnes v čistírnách síta s velkými oky používají při přečistění starého peří z peřin.
(Nevím, za mě už jsme peří pouze sedrali a tím bylo hotové do peřiny. Žádná síta a špinavé se nedralo, vyhodilo.)