bedunka

ví někdo, jak vyrobit ze soli krystalky? děkuji

Nejlepší odpověď
Pájo

Sůl (NaCl) za horka/varu rozpustíte ve vodě (ve vhodném nadbytku vůči rozpouštědlu – množství soli určíte tak, že se vám v dané nádobě, v daném množství vody už další nebude rozpouštět). Vytvoříte tak přesycený roztok, který pak necháte v misce schladnout nejlépe na teplotu nižší, než pokojová. Změnou podmínek (pokles teploty) Vám z roztoku začnou vypadávat krystaly. Dodávám, že by se v průběhu krystalizace nemělo s nádobou otřásat a hýbat. Pro pokus použijte nejlépe sůl kamennou. Schlazení po varu by nemělo být prudké, po vyloučení krystalů necháte odpařit veškerou zbytkovou vodu.
V závislosti na zvolených podmínkách se Vám podaří vytvořit různě velké krystaly. Pro získání opravdu velkých krystalů bude dobré pokus párkrát zopakovat a podmínky chlazení/stání optimalizovat.

Přesyceného roztoku připravte jen málo (malou nádobu, třetinku) a pro krystalizaci použijte širší misku. Za varu rospustíte soli daleko více, než za horka.
http://www.ped­.muni.cz/wchem/sm­/hc/labtech/pa­ges/krystalizac­ni_miska.html
Do krystalizační misky není třeba nic vkládat (ani provázky, ani savý papír), nechte krystalizaci proběhnout bez vnějšího zásahu.

Další odpovědi
Trdllo

Ahoj nám učitel ( fyzikář ) říkal, že si dáme do něčeho sůl a trošku horké vody a necháme to pár dní u topení nebo prostě někde ve velkým teple.. Nevím jestli je to pravda, ještě jsem to nezkoušela, ale za pokus to stojí.

lenka.seda

Rospusť co nejvíce soli asi v hrnku vody co nejvíce! Pak to nalij do nějaké sklínky dej do toho provázek, aby vyčníval ven, dej si na stůl papír, polož to na to a pak to nech pár týdnů, než se voda vypaří.