VampGirl

Ví (např.) klisna, že je březí?

Zajímalo by mne, jestli klisna (nebo samice jiného savce) ví, že je těhotná, a že čeká hříbě. Kamarádka tvrdí, že to kůň neví, že tak inteligentní zase není, ale já s ní nesouhlasím. Podle mě, to samice ví. Co si o tom myslíte vy?
Doplňuji:
Drap: Nevím, jak přesně popsat to, co mám na mysli… Prostě, jestli si je kůň vědom, že je březí a čeká ho porod hříběte, nebo je celé období březosti řízeno hormony a klisna si březost nijak neuvědomuje… (Až do porodu samozřejmě.)

Nejlepší odpověď
Drap

Jestli to ví ? to je co ? Zřejmě si to neuvědomuje v mozku, ale chová se podle toho, díky vrozeným instinktům

Další odpovědi
quentos

tak to je holt nezodpověditelný dotaz, protože do hlavy jí nikdo nevidí; tak daleko, aby mohla číst myšlenky, věda ještě není, i když se o to tu a tam již úspěšně pokouší.
Drapova odpověď vystihla maximum, co jsme o této záležitosti dnes schopni říct.

kamila44444

Měla by to vědět.Přece zvíře poznat snad, že je v jiném stavu, něco se mění v těle a dělají se v cecikách tekutiny.Chvíli to třeba neví, ale až se bříško trochu nafoukne, tak by to poznat měla.

VampGirl

kamila44444: Mám podobný názor. Kůň pozoruje změny, které probíhají v jeho těle a měl by podle mě vědět, čím jsou způsobeny…