Deee

větné členy

Dobré odpoledne.. máme úkol kde určujeme větné členy.. nějak si nejsem jistá u této věty: Hlídači nás upozornili, že se zoo bude za půl hodiny zavírat.

Hlídači-po, nás-pt, upozornili-př – ale tady si nejsem jistá, jestli přísudek není upozornili nás, a dále: zoo-po, se bude-př, za půl hodiny-puč, a teď největší problém:D netuším co by mohlo být to zavírat a potřebovala bych pomoc.. a nejlépe i objasnění:D.

Dále ještě jedna věta: V tomto domě se uvolnily dva byty. byty-po, se uvolnily-př, v domě-pum, tomto-pks a opět nevím to dva..napadl mě jen pks. Budu ráda za pomoc.

Nejlepší odpověď
annas

Píšete dost nepřehledně, snad jsem se nepřehlédla. .

upozornil = sloveso plnovýznamové .= Přs
upozornil koho, co? = nás 4. p Pt

Ořece sloveso být je zpravidla neplnovýzmanové, plní funkci spony, takže něco spojuje a obě spojení vytvářejí jeden větný člen.
Bude se zavírat. Kdo, co se bude zavírat? Zoo. O jaké větné členy jde?

Dva byty – bez dvou bytů atd. přece se oba tvary shodují, číslovka stojí před řídícím podst. jménem, takže máte správně Pks.