jirka F

Věříte, že od štědrovečerní večeře se nemá vstávat ze židle, pokud nemáte dojedeno nebo už jíst nebudete?

Na tohle věřím, že se to dělat nemá, jinak se tomu člověku prý stane nějaké ošklivé neštěstí.

A co vy, také raději sedíte u štědrovečerní večeře jako přikovaní, dokud nedojíte?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Je to minimálně neslušné. Ale hospodyňka prý může.
Uf, to by se s malým stolem řešilo blbě. Anebo by to aspoň byla motivace k nepřežírání se.

Další odpovědi
Ušel ventil

Nevěřím . A jak přinesu po polévce kapra ?
A z křesla mohu ?

Kepler

U nás se to pokud možno dodržovalo, ale mamince jsme dali výjimku pro odnesení náčiní ze stolu a donesení dalšího chodu. Nikdy jsme neměli dostatečně velký stůl. A žádné neštěstí se mamince nestalo.

Elli1706

Ano, my to dodržujeme. Nikdy se nestalo, že by někdo od štědrovečerní večeře vstal.

aliendrone

Nevěřím, ale jsem ostatními krutě a bezohledně šikanován, ba přímo terorizován, abych dřepěl na zadku, dokud se jí. ;) :D :D

Admin2

Podle lidové tradice je to takto:

" Proč se věřilo, že hospodyně nesmí vstát od štědrovečerní­ho stolu?

Protože by slepice neseděly na vejcích. Většina vánočních zvyků a pověr se týkala hospodářství – zvířat, polností, ovocných stromů, počasí… a lidé se snažili všemožnými úkony zajistit hojnost a zdraví i do dalšího roku."

Corneliay

U nás se toto rovněž dodržuje, výjimku má pouze mamka, která odklízí talíře ze stolu. Jinak zbytek rodiny se od stolu nezvedá, dokud všichni nedojedí ;)