Kepler

Věříte tomu, že kosmická loď Elona Muska dopraví první lidi na Mars už za 6 let?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/takto-vypada-kosmicka-lod-se-kterou-maji-lide-letat-az-na-mars-40298094
Abych pravdu řekl, nevěřím ani, že se to podaří NASA o dalších 5 let později. Přesto bych se toho rád dožil.

Nejlepší odpověď
Drap

Nevěřím

Další odpovědi
JáJsemKarel!

To už bych spíše věřil, že lidé z Marsu se každoročně dopravují na Zemi, leccos by to vysvětlovalo.

DoTazatel

Ani za mák. Každý týden se najde planeta se životem, do cca 2 let budeme mít kolonizovaný Mars (což se říká už posledních 20 let, ne), do 20 let budeme mít létající auta (už od 40. let min. století), taky do dvaceti let třeba dojde pitná voda a nebo ropa (to se zase říká už tak od 60./70. let).

Na facebooku taky každý den umírají slavné osobnosti, den, co den, jako Karel Gott atd. Jedná se o hoaxy. Tady to s tím Marsem jsou akorát hoaxy, které jsou hojně rozšířené a hlasí se k ním slavné osobnosti (nebo je sami vypouštějí do světa).

orwell

Sdílím tvůj názor pod otázkou. Musk je sice velký bohatec, ale taky tak trochu blázen. My dva se možná dožijeme ještě tak pokusu o to, ale o úspěchu si dovolím pochybovat. Člověk je nádoba křehká, technika ne úplně spolehlivá. Stačí se zaměřit na havárie dopravních letadel, která neustále zdokonalujeme a přesto občas spadnou. Nelze předvídat všechno, co se může stát a pamatovat na každý detail. Z rozborů nehod a různých kolizí vyplývá, že někdy jsou na vině neuvěřitelná zřetězení náhod (třeba poslední nehoda Concordu), anebo pochybení lidská (ať už konstrukční či jiná) a tak hrubá, že je to až těžko k uvěření. Proto jsem v tomto skeptik, ale taky bych se toho rád dožil 🙂

aliendrone

Proč ne, pokud to bude formou „urna s popelem“ nebo tak něco. ;) :D
Jakkoliv i já bych se toho rád dožil, tak nepředpokládám, že by naše životy byly TAK dlouhé Keplere. ;)

Jiří Bohumil

Ne, je to fantasta. 🙂

Pepa25

Ne, až o dva roky později, zhruba v době, kdy se v ČR začnou budovat VRT 😉
Mars je v tuto chvíli pro Muska hlavně PR, stejně jako vystřelená Tesla, soustřeďuje se na vývoj raket pro opakované starty a postupné převzetí trhu vypouštěných satelitů. Věřím ale, že to dokáže, jen to bude chtít ještě trochu víc trpělivosti investorů.

Kepler

orwell: pořady o haváriích letadel patří k mým oblíbeným, takže vím, že v drtivé většině jde o selhání lidského faktoru a téměř vždy jde o souhru vícero nepříznivých okolností a chyb. A to jsou prosím nehody v důvěrně známém prostředí…

orwell

Jo, a navíc jsou obvykle k dispozici trosky, ze kterých se dá hodně vyčíst, když se to umí. Ale zmizí-li všechno kdesi v kosmu, co potom? Kromě signálů získaných do okamžiku destrukce nebude o co se opřít.
Vzpomínám si na jeden případ uvedený v jakémsi pořadu o kosmonautice, kdy kosmonaut vystoupil do prostoru mimo loď a skafandr (nevím už z jakého důvodu) zvětšil trochu objem a chlapec nemohl prolézt dírou zpět. Nakonec to sice dobře dopadlo, ale…
No a to jsou právě ty věci, které ani nikoho dřív nenapadnou. Nepočítá se s tím, že by vůbec něco takového mohlo nastat a najednou je to tady. A co teď s tím? Případná žádost o radu poputuje k Zemi třebas několik hodin, dalších několik hodin se bude problém řešit zde na Zemi a pak (pokud se vůbec vyřeší) poběží rada opět další hodiny k lodi. A to už může být sakra pozdě.

aliendrone

orwell>>> Šlo o prvního muže vystoupivšího volně do kosmického prostoru – A.A. Leonov, mise Voschod 2. ;) :D

Ivani si umí poradit, koukni se na film Saljut 7 (ruský, ale DOBRÝ, je podle skutečné události – i když filmařsky zdramatizované), předobrazem hlavního hrdiny byl V. Džanibekov. Extrémně pokročilý HI-TECH nástroj použitý k vyřešení situace (a obecně všechna ta NEUVĚŘITELNÁ sofistikovaná technologie) mě prostě DOSTAL! Rozhodně MNOHEM lepší na zkouknutí, než třeba Deadpool2 nebo poslední X-meni. :)

orwell

Dík za info. Před chvílí jsem čučel asi 2 h na Prima-Zoom, Expedice na Mars. Neuvěčitelné, co všechno ta dvě vozítka s týmem borců na Zemi „v zákulisí“ dokázala. A těch problémů, co se vyskytlo! Vyslání lidí do těchto končin bude i přes úžasný pokrok v technice velké riziko. A hrůza pomyslet, že na všechno, ale úplně na všechno, budou sami. Rodná hrouda v nedohlednu.