Věříte pokusu. kdy 1600 lidí starších 65 let s nižší hladinou vitaminu D mělo o 53 procent vyšší riziko rozvoje demence?

Jste si jistí, že nemáte deficit vitamínu D?
Deficit jsem už jednou měl a nevěděl bych o tom, kdybych si nenechal vzít krev s příslušnou žádostí na rozbor.

Viz: „Sluneční“ vitamin podporuje růst kostí a svalů. Naše tělo si ho umí vyrobit samo ze slunečného záření, ale jeho nedostatek může tělo pěkně poškodit.

Vitamin D je pro lidské tělo až extrémně důležitý. Nejenže pomáhá při růstu svalů a kostí, také snižuje krevní tlak a studie ukazují, že zmírňuje bolesti spojené s fibromyalgií (chronická bolest svalů) a zpomaluje rozvoj roztroušené sklerózy. Mezi příznaky nedostatku vitaminu D patří bolest kostí a svalů, zvýšený krevní tlak a deprese. Co je ale horší – to, že vám schází, se projeví i jinak. Je to spojeno s pěti závažnými nemocemi:

1. Demence

Loňská studie zveřejněná v magazínu Neurologie (Neurology) zjistila, že střední až velký nedostatek vitaminu D u starších osob může zdvojnásobit riziko rozvoje různých forem demence, a to včetně Alzheimerovy choroby. Demence obecně zahrnuje zhoršené myšlení, paměť i chování a negativně ovlivňuje každodenní život. Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence.

Zmíněná studie zkoumala více než 1600 lidí starších 65 let. U těch s nižší hladinou vitaminu D bylo o 53 procent vyšší riziko rozvoje demence. Ti, kdo měli nedostatek vitaminu zásadní, měli toto riziko vyšší dokonce o 125 procent. Co se týče Alzheimerovy choroby, bylo riziko o 70 procent vyšší u těch se středním nedostatkem a o 120 procent vyšší u těch s vyšším nedostatkem vitaminu.

Odborníci si sice nejsou jisti, jak přesně může nedostatek vitaminu D souviset s demencí, ale předpokládají, že vitamin pomáhá čistit určité plaky v mozku. Riziko onemocnění snižuje kromě vitaminu D také zdravá strava, pravidelné cvičení a udržování společenských kontaktů.

Více ve zdroji: http://zeny.i­prima.cz/zdra­vi/5-vaznych-nemoci-spojenych-s-nedostatkem-vitaminu-d

Odpovědi
Drap

Nebyl to výzkum, ale studie o stavu běžných lidí. Myslím, že se tomu dá věřit.

Lamalam

Nevím, neznám tento výzkum. Ale zdroj nepůsobí příliš důvěryhodně a vědecky.

marci1

V posledních letech se hovoří a píše o tom, že vědci jsou šokování nedostatkem vitamínu D v populaci. Vitamín D je spouštěčem imunity. Nedostatek má vliv na řadu onemocnění. U lékaře je možno si nechat udělat testy na 25 (OH) vit.D.