anonym :D

Věříte na osud?

Já osobně věřím na osud, který mohu mými činy pozměnit.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Věřím na osud, který je pevně daný

Pokud osud je (jakože je), tak změnit nelze. Je nevyhnutelný a předem daný. My však nemůžeme vědět, co je dáno (proto nedává smysl „změnit osud“ ať se stane, co se stane, tak to má být). Jevy minulé určijí věci přítomné a budoucí, vzájemně ovlivňující se řetězec. Determinismus, kauzalita, predestinace. Lze i jedoduše logicky vyvodit, že existují příčiny a následky (důvody) a vzájemně se ovlivňující jevy = ve všem. Včetněch VŠECH událostí a všeho, co se děje. Nic není náhodné, přičina totiž vždy existuje. Příčiny vytváří následky a z těch se stávají nové příčiny pro další následky… a tak pořád dokola.

Je nesmyslné jít proti osudu, když nevíme, jaký osud je. Kdyby události nebyly nevyhnutelné, tak se nestanou. To dá rozum, vždy se stalo/stane to, co se stát mělo/má.

Další odpovědi
annas

Jiná odpověď

Mohl jste využít archiv a našel jste odpovědi. Tato otázka se již objevilamnokrát a je na více stránkách. Osud = to, co je člověku dané, nelze změnit ani se mu nějak vzepřít. Je tedy nevyhnutelné , co člověka potká..

Považuji za osud to, co je nám dané,, že jsme se narodili jako muž ,nebo jako žena, do které rodiny a kdy nám zhasne svíčka, tedy, kdy opustíme tento svět.

Ale můžeme ovlivnit, jak svůj život prožijeme, čeho dosáhneme. Tedy konkrétně tak, že k určenému cíli se můžeme dostat oklikou, vrátit se zpět a začít znova.

Něco můžeme odhadnout, ale dnes je dnes, zítra je zítra, takže naše rozhodování může leccos změnit – třeba někdy jednáme intuitivně, jindy neposlechneme vnitřní hlas – nechoď tam atd. Takže myšlení, pocity a jednání náš osud ovlivňují.

Osud je daný obecně, ale neurčuje, jak konkrétně se naplní.

„Povaha člověka je jeho osudem.“ Marcus Tullius Cicero

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vw%C4%9B%C5%99%C3%AD­te%20v%20osud%20

Slovo osud je v archivu více netž 5000×, takže z toho vyplývá, jak často se zde o osudu páíše.

zjentek

Jiná odpověď

Věřím na osud, který je pevně daný a na osud, který mohu svými činy pozměnit.

WhiteCrow

Věřím na osud, který je pevně daný

Nemůžete rozhodnout o tom co bude mít vliv na vaše rozhodnutí

_Bůh_

Jiná odpověď

Zatím ne. Sledoval jsem u Veritaserum na YouTube video o nahodilosti. Někteří vědci překládají hypotézu, že veškeré akce jsou předem dané. Určitá matematika takovou tezi podporuje, ale zatím to není pevně prokázané.
Otázkou by bylo, jak by to ovlivnilo psychiku lidí, kdyby se něco takového potvrdilo.

paul1

Věřím na osud, který mohu svými činy pozměnit

df

Jiná odpověď

Jestli je osud nebo ne, jsem zatim nezjistil, i když se po odpovědi dlouhodobě pídím. Pokud osud existuje a je pevně daný, tak vylučuje svobodu, je s ní neslučitelný. To znamená, že jsme jen loutky na špagátech. To ale vyvolává otázku, kdo nám ten osud naplánoval. Pokud je dílem Boha, pak jen plníme nějaký úkol a je třeba se ptát, jaky to má smysl. Pokud jsme si svůj osud vybrali a nalajnovali my sami před narozením, potom je to přijatelné vysvětlení. No jo, ale jak si to ověřit?

Bláboly disraeliho neber v potaz.

hapiky

Jiná odpověď

Změnit osud můžeš jen sebevraždou. Proto se to i v bili odsuzuje.
To, co je ale zásadní pro naplnění osudu lidstva se ani sebevraždami nezmění.

Roman71

Nevěřím na osud

Věřím tomu, že každá „akce“ vyvolá „reakci“.. naprosto jednoduchý a stále funkční princip příčiny a následku. Nikdo nemá své jednání předem nalinkované od narození až do smrti. Všichni za svá rozhodnutí a jednání neseme odpovědnost.

Rokio

Jiná odpověď

Každý je strůjce svého osudu.

hard work

Jiná odpověď

Osud do jisté míry existuje, ale je to těžko uchopitelný pojem, který má spíše náboženský nádech. Jako osud by se dalo považovat, kde se člověk narodí. V jaké zemi, v jaké rodině, v jakém prostředí apod. To nikdo neovlivní, takže je to svým způsobem osud, kterému se spíše říká karty do života. Během života se pak častěji uplatňuje determinismus, náhoda a vlastní vůle. Determinismus znamená, že vše se řídí určitými zákony a vše na sebe navazuje. Minulost ovlivní přítomnost nebo jí přímo předurčuje, přítomnost budoucnost apod. Jinými slovy příčina a následek hraje v životě klíčovou roli. Náhoda znamená chaos, vše se děje chaoticky a nahodile, to znamená, že budoucnost se nedá předvídat a některé události člověk neovlivní. Determinismus a náhoda se navzájem nevylučují, ale překrývají a dalo by se říct doplňují. Je to jako Jin a jang. Svobodná vůle znamená vše, co můžeme ovlivnit vlastním rozhodnutím a úsilím. Determinismus a náhoda svobodnou vůli narušuje a oslabuje, proto musí člověk kolikrát v životě „bojovat“, aby dosáhl toho, co chce.

Lotr2008

Nevěřím na osud

Něco jako osud je nesmysl

zvonisek

Věřím na osud, který mohu svými činy pozměnit

halfksv en

Věřím na osud, který mohu svými činy pozměnit

jaseer

Věřím na osud, který mohu svými činy pozměnit

Trencik

Věřím na osud, který je pevně daný

Trencik

Vše už bylo a je dáno počátkem vzniku vesmíru, i podoba zdejších názorů. Řád v něm neručil člověk, ale tajemná metafyzika, pro věřící Bůh. Proto determinace, predestinace, neboli předurčení. Můžete se mi třeba smát, ale jedním z potvrzení této hypotézy je třeba to, že velice často se mi stává, že náhodně se podívám na hodiny, či hodinky a zřím třeba 15:15. Též se tomu myslím říká synchronicita. Je to důkaz projevu fraktálu (ten, podle kterého je tvořen svět) v řádu vesmíru, a důkaz toho, že jsem tomuto řádu podřízen, včetně mého myšlení a konání. A kde je prostor pro svobodnou vůli? Jak kdysi dávno někdo řekl: Svoboda je otrok vůle. Konáme svobodně a morálně zodpovědně, ale toto se pohybuje v rámci determinace a její vůle. Tedy lze říci, že jsme loutky osudu, ale v něm můžeme svobodně jednat, ale jde o pouhou iluzi svobody. V pravé podstatě, z filozofického pohledu, svobodný člověk není. Může jen svůj osud v průběhu svého života naplňovat. Jsem jen ego v těle, co sleduje děje :•)

df

hard work, mícháš několik teorií dohromady a děláš z toho guláš. Můžeš uvést nějaký příklad překrývání a doplňování determinismu a náhody?

hard work

df: Ano je na to celé komplexní teorie chaosu. Řád a chaos jsou vzájemně propojeny, ačkoliv jsou to protiklady. V chaosu je řád a v řádu je chaos. Jenom jsem slovo řád zaměnil za determinismus, ale ten determinismus jsou vlastně ty všechny zákonitosti.

df

Ja jsem chtěl konkrétní příklad. A ten mi nenabídneš, protože jen plácáš. Chaos možná existuje v tvé hlavě. Nic proti tobě, jen reaguji. Měl bys si to v hlavě trochu srovnat a víc o věcech přemýslet do hloubky a vzdělávat se. Pokud tě to ovšem zajímá.

hard work

Tak dobrá, zkusím být co nejpřesnější. Existuje teorie chaosu viz Wikipedie. Ta je hodně komplexní a rozsáhlá. Zahrnuje například vzorce v přírodě, větvení stromů, tvary horských hřebenů apod. Vše má svůj vzorec. Chaos máš např. v lidské společnosti, ale ve skutečnosti i řád – peníze zákony atd. Stejný princip najdeš ve vesmíru, který se chová chaoticky, ale zároveň podle zákonitostí. Mimochodem na teorii chaosu jsem viděl kvalitní dokument, který vysílali na Prima ZOOM, je to vážně zajímavé. Zahrnuje je to i například efekt motýlích křídel, což souvisí s předpovědí počasí, fraktály, deterministický chaos atd… Snad už budeš spokojený. Možná jsem to trochu smíchal dohromady, tak sorry. Chtěl jsem to vysvětlit po svém a mít v tom pořád určitou návaznost na ten osud. Proto jsem zmínil ten determinismus, protože to s tím hodně souvisí i ta náhoda a svobodná vůle, vše nějak souvisí s pojmem „OSUD“. Vědecky Fatalismus.

df

Na teorii chaosu se vykašli. Nikde kolem nás chaos není a nikdy nebyl. Všude vládne pevný řád a zákonitost. Jak na Zemi, tak v nebi (vesmíru).

Disraeli

Jinak co se týká svobodné vůle, tak se s osudem, jeho nevyhnutelností a determinismem nevylučuje. Zabývá se tím kompatibilismus. Jde o to, že člověk může jednat (a taky jedná) podle své vůle, ale ta si neodporuje s osudem. I jeho vůle (a vůbec osobnost člověka) je dílem osudu, determinismu, to neznamená, že neexistuje, nepopírá ji.