Kepler

Věříte na energerticky soběstačné domy?

Jakože nemusí mít vlastní zdroj tepla?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Určitě. Ovšem ne na zeměpisných souřadnicích naší republiky. U nás spíš ty nízkonákladové. Ale v zimním období a pokud nesvítí více dní slunce (vyčerpá se rezerva na akumulátorech), tak se bez aspoň částečného využití, většinou el.energie za sítě, pro vytápění a nutnou spotřebu domácnosti, stejně neobejdou.
Jiná je to ovšem v jižních státech. Ovšem i tam mají své problémy, ale spíše opačného charakteru. Tam potřebují spíše klimatizaci v letních měsících. Ovšem vzhledem k většinou výraznému slunečnímu záření, tam je tuto klimatizaci možno „napájet“ solárními panely. Takže zde určitě ano.

Další odpovědi
led

Tento pojem znamená, že nie sú závislé na energii z distribučných sietí externých zdrojov. Jednoducho dodavateľské firmy nezarobia a „utrú nos“.
Na teplo využívajú (prístupné) prírodné zdroje, napríklad slnko, vodu, vietor…

elkon

Úplně soběstačné ne, ale s minimálními náklady. Znám takové pasivní domy. Mají solární panely na střeše a rekuperaci.

paul1

Kdysi byl na některé TV rozhovor s jednou stařenkou, která bydlela v roubence, ale měla u ní ještě vylepšenou izolaci tím, že byla zevnitř obestavěna cihlovou zdí. Říkala, že nikdy netopí, byla tak zvyklá od mládí. A svítila petrolejkou a vařila na sporáku.

Midoc

ZaEnergeticky soběstačné domy se můžou považovat nulové, nebo plusové domy.
https://www.dre­voastavby.cz/dre­vostavby-archiv/pasivni-domy/5057-nizkoenergeticky-pasivni-nulovy-dum-pojdme-se-zorientovat

postcd

Ano, mám dojem že stačí dobré zateplení, rekuperace odpadního tepla, solární kolektory, zásobník plynu nebo elektrocentrála na benzín/naftu, vytápění pomocí tepelného čerpadla země-vzduch (vrt), krb na dřevo…