ptáč

Věřili byste, že psoriázu lze vyléčit silnou vůlí?

Mně se to povedlo.

Nejlepší odpověď
mosoj

Lupénka je autoimunitní onemocnění. Posilováním imunity je možné příznaky potlačit. S výrokem „vyléčen“ bych byl ale opatrný.

Další odpovědi
orwell

Moc se mi tomu věřit nechce. Psychika je u každé nemoci důležitým faktorem podporujícím úspěšnost léčby, ale není všemocná. Tato nemoc se vyznačuje často střídajícími se stavy recidiv a ústupů, často bez jakékoliv zjevné příčiny. Někdy vymizí po různých operacích, např. odstranění žlučníku, odebrání ledviny, po operaci žaludku, atd. Uvedené „vyléčení vůlí“ může mít příčinu někde jinde, časově se kryjící s psychoterapií a vést k tomuto závěru. Sám s tím bojuji už desítky let a leccos mám za tu dobu vypozorováno. Mně zabírá kromě kortikoidů fototerapie, jinak mám smůlu. Z blízkého okolí vím o případu, kdy se lupénka natrvalo ztratila po porodu, což mně nehrozí. Pokud jsi ochoten poskytnout podrobnější informace jak na to, můžeme to vyzkoušet a navzájem se podělit o získané poznatky. Chce to ale několik stejně postižených lidí ochotných se tomu věnovat. Z jednoho, či dvou případů bych se neodvažoval dělat obecné závěry.

gecco

Věřil – zrovna tohle je choroba, u které bych věřil skoro všemu…
😉
Ale i obecně – psychika má pro (vy)léčení výrazný význam, to je známé.