led

Verejný činiteľ a § 49 odst. 1 zákona o přestupcích.

Ak sa verejný činiteľ hanlivo až urážajúco vyjadrí o občanovi či skupine občanov, viď poslanec Krátky (podobných výrokov je viac aj od iných):
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/245195-vetsina-cechu-pracuje-i-v-noci-poslanec-dostal-za-slova-o-zlodejich-a-vycineno.html
je možné použiť proti nemu § 49 odst. 1 zákona o přestupcích?

  • § 49 Přestupky proti občanskému soužití

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo

  1. jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch,–

pozn.v tomto prípade občania pracujúci v noci.
Alebo to platí len pri „obyčajných“ občanoch a verejný činiteľ je beztrestný?
Pozor, verejný činiteľ je aj policajt v službe a ten pokiaľ viem na toto ochranu nemá.
Doplňuji:
Viem, že poslanec má imunitu, ale takéto (hanlivé – urážajúce) vyjadrenia používajú aj iní verejní činitelia bez poslaneckej imunity.
Tiež som zažila podobné v štátnej organizácii na moju adresu „blbí Slováci co votravujou“ a podobné tvrdšie (boli tam aj k** výrazy).

Nejlepší odpověď
baghira

Poslanec má imunitu – stíhaný může být jen když to dovolí mandátový a imunitní výbor sněmovny. A ten připustí stíhání za různé přestupky a zločiny, ale určitě ne za výroky učiněné ve sněmovně.

Další odpovědi
fcoop

Panem poslancem Krátkým bych se nezabýval.Je to starší pán,zvyklý být ve 20:00 doma u televize v papučích,py­žamu,obklopen baterií léků na všechno možné.Chce už mít svůj klid,a nechce se mu dřepět na tvrdé židli ve Sněmovně.
Navrch s vědomím,že jsou to stejně jenom prázdné kecy.
Plácnul blbost,jasně že ano,ale – jsou tam jiní – opravdoví predátoři.
A ti se v těch kalných vodách umí pohybovat tiše! a nenápadně.

Děda Louda

No co, páprda se potřeboval zviditelnit a zvolil k tomu ten nejpříhodnější způsob, který ho nejlépe charakterizuje.
Současně vysvětlil, že v noci nemůže sedět ve sněmovně, protože už něco má.