Supercom

Velká řecká kolonizace – čím se ti Řekové zadlužili?

Nejlepší odpověď
annas

Archaické období (800 – 600 před Kristem)
V archaickém období byl dokončen rozpad rodové společnosti, v 8. století před Kristem zaniká království a vládne aristokracie. Vznikají svobodní řemeslníci, obchodníci a zemědělci a nesvobodní otroci (buď pro dluhy = dlužní otroctví; nebo ze zajatců).

Velká řecká kolonizace
= zakládání nových osad
Důvody pro toto byly různé:
1.hospodářské (nedostatek zemědělské půdy; přelidněnost)
2.hledání odbytišť (trh)
3.ekonomické důvody (nedostatek nerostných zásob)
4.idea „jít za lepším“
5.náboženské a politické rozpory v obcích
Řekové zakládali kolonie v Malé Asii, v Černomoří, Jižní Itálii a Sicílii (⇒ „Magna Graecia“, neboli „Velké Řecko“), dále jih Francie, Egypt a Kypr.
V průběhu 8. až 6. století před Kristem došlo k prvním projevům krize přelidněných řeckých polis (= velká kolonizace). Ta byla usnadněna úpadkem fénické moci. Během 2. století řecká města založila řadu nových osad (na jihu Itálie, Francie, v deltě Nilu, ve východním Středomoří a v Černomoří).
Kolonizace měla význam pro kulturu, znamenala rozvoj dálkového obchodu, usnadnění kontaktu s Předním Východem, avšak nevyřešila sociální problémy řeckých měst. Rolníci se dále zadlužovali a byli zotročováni. To způsobilo silné sociální napětí. Svobodní rolníci, řemeslníci a obchodníci, ti všichni stáli proti bohaté aristokracii. Proti moci aristokracie v soudnictví proto sepsali zákony. Aristokracie, jakkoliv byla bohatá a mocná, tak nezabránila vrstvám rolníků, řemeslníků a obchodníků v požadování určitého podílu na politické moci. Sociální rozdíly byly nejhlubší hlavně ve městech zúčastněných v kolonizaci. V sociálních střetech se do čela měst stavěli tzv. „samovládci“ (tyranové), kteří se opírali o lid a o svou ozbrojenou moc.

Více na stránce:

Zdroj: http://www.de­jepis.com/index­.php?page=000&kap=0­04&pod=3

Další odpovědi
kropitko

Na jednu stranu podpořila kolonizace Středozemí šíření helénismu a rozmach řeckého obchodu. Na druhé straně došlo k přílivu levného zboží a potravin na Řeckou pevninu a masové upadání obyvatelstva řeckých poleis do dlužního otroctví, což vedlo ke zvětšování sociálního napětí.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Řec­ká_kolonizace

dědapetr

Na jednu stranu podpořila kolonizace Středozemí šíření helénismu a rozmach řeckého obchodu. Na druhé straně došlo k přílivu levného zboží a potravin na Řeckou pevninu a masové upadání obyvatelstva řeckých poleis do dlužního otroctví, což vedlo ke zvětšování sociálního napětí.