Eloška

Vejce nebo slepice?

Co bylo dřív vajíčko nebo slepice?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o filozofickou otázku, která vrtala hlavou již řeckým filozofům. Např. Aristoteles věřil, že jak slepice, tak vejce musely existovat současně: „První člověk na zemi by musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, či nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce.“
Mám pocit, že Platon tvrdil, že na tuto otázku nelze odpovědět.
Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice. Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták – paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace: Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

Sandy má pravdu. Nevím, proč dostala červený palec.

Pokud někoho zajímá diskuse na toto téma, může se podívat např. na
Doplňuji:
Opět odborník naděluje červené palce jen kvůli tomu, aby znevážil odpovědi. To je úroveň skrývat se za anonymitu.

Zdroj: http://www.slo­vodne.cz/slovod­ne/vejce-nebo-slepice/

Další odpovědi
BEAES

Slepice

Miroslavst

Já viděl film od Effela Stvoření světa (ten animovaný) a tam vytvářel ten stařeček-bůh zvířata. Od vytvořil psa, čert mu přidělal ocas atd.
Vytvořil tam i slepici co dává vajíčka. Vajíčko nedělal.
Takže první byla slepice.

Sandy

Nedávno jsem tuto otázku viděla v knize s hlavolamama a představte si-první bylo VEJCE. Je to dáno tím, že v otázce není specifikováno, že se jedná o vejce slepičí. A vezmeme-li v úvahu evoluci, zjistíme, že dříve než ptáci (a tudíž i slepice) se vyvinuli plazi, kteří také kladou vejce. Takže plazi si tu vesele kladli vejce mnohem dřív, než svět spatřil prvního opeřence. Tahle teorie mě celkem tenkrát celkem zaskočila a hlavně pobavila, ale když už jí člověk jednou slyšel, najednou mu to připadá šíleně logické.=D

HOMER

Tahle otázka už tu myslím byla..Tentokrát na ni ale odpovím ultimátní odpovědí:
Ani jedno,přišly na svět zároveň a to i s kohoutem.

HerbiG

myslim ze vejce … prtze jak by se narodila 1. slepice na svete??

Michal

Staletá otázka.Myslím si,že vejce.

FOG

Asi ma opravdu pravdu Sandy.
Je to logicke,ze z plazu,kteri rovnez kladou vejce,sice kozovita,se pak lihnou jejich potomci,postupne jak evoluce pokracovala staletimi a miliony let,se zde objevila i slepice,ci jiny ptak.ktera mohla snest vejce.
Jinak pokud jste odpovedeli,ze prvni bylo vejce,logicky nastava otazka,kdo ho snesl?
Tim padem jste vedle.

Chico

Já myslím, že ani jedno a zároveň obojí. V otázce je podle mě myšleno slepičí vejce, i když to neni řečeno, protože jiné by nepřínášelo to dilema, ten problém a to kouzlo otázky. Abych zdůvodnil mou odpověď, Slepice se jen tak nevzala z ničeho nic a vyvinula se ze svých předků. Nastává tedy otázka odkdy je slepice slepicí! :) kyž ji člověk pojmenoval…nevím.

piroliser

pokud by se jednalo o skutecne slepici vejce pote tedy slepice.behem slepicinych predky by trvala evoluce jako u lidi.dejme tomu ze homo habbilis se jednoho dne postavil na zadni (vzprimene myslim) a stal se znej homo erectus samozrejme ze to nebylo pres jeden den ale udelal to jako dospely jedinec ne jako batole nebo embryo.proto byla prvni slepice.behem zivota jejich predku , se z tech predku stala slepice a postupne se ukladala malicko pozmenena DNA do vejce , ale prapuvodni pocatek ma zivot uz narozeny ne ten pocatecni nenarozeny.preci nejde aby kohout se slepici … a byl z toho pes.ledaze slepice vznikla z uplne rozlisnych druhu a je tedy krizenec potom by bylo prvni vejce ale z jednoho jedince by nepovstalo takove mnozstvi jako zname dnes…